1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Qüfür'ün Galası Diyarbakır'da yapılacak
Qüfür'ün Galası Diyarbakır'da yapılacak

Qüfür'ün Galası Diyarbakır'da yapılacak

Usta Yönetmen ve oyuncu Gani Şavata'nın vizyona gören ve 28 Şubat sürecini konu eden "Qüfür" filminin galası, Cuma günü Diyarbakır'da yapılacak.

A+A-

Türkiye'nin karanlık geçmişi olarak adlandırılan 28 Şubat süreciyle ilgili çekilen ilk film olma özelliğini taşıyan Usta Yönetmen ve Oyuncu Gani Şavata'nın yönetmenliğini yaptığı “Qüfür” adlı filmin Cuma günü Diyarbakır'da galası yapılacak. Filmde rol alan tüm sanatcıların katılacağı galada, Şavata, 35. sanat yılını da kutlayacak.

28 Şubatı anlatan film

28 Şubat tarihinde vizyona gören Qüfür filminde 28 Şubat sürecinde yaşananlar konu edildi. Malatyalı yönetmen Gani Rüzgar Şavata o dönemde yaşananları beyaz perdeye aktaran Qüfür filmi, bir ilk olma özelliğini taşıyor. Genel Yönetmenliğini Şavata'nın, yönetmenliğini ise Mustafa Delazi ve Arafat Şavata'nın yaptığı 'Qüfür'de Arafat Şavata, Cansu Taşkın, Ahmet Nesin, Ayşen Gruda, Sinan Benger, Selahattin Taşdöven, Leyla Bilginer, Havin Saç, Ahmet Satılmış, Nelli Mari Rouz Podcopi ve Murat Soydan gibi önemli isimler rol alıyor.

Qüfür önemli anlatımlarda

26 Nisan tarihinde Diyarbakır'da üç sinemada birden yayında olacak olan Qüfür filmi'nin de ayrıca galası yapılacak. Usta Yönetmen ve oyuncu Şavata'nın yansıra filmde rol alan sanatcıların da katılacağı gala için, yoğun bir çaba sarf edilirken, Diyarbakırlı vatandaşların da galaya katılması istendi.

Filme büyük ilgi var

Filmde özellikle 28 Şubat sürecinin önemli figüranlarından olan Fadime Şahin'in Müslüm Gündüz'a yönelik tuzağının yansıra Tansu Çiller'in hükümetten düşürülmesine sosyal hayata ve siyasete yönelik baskılar kapsamlı bir şekilde ele alınıyor. Filmin yönetmeni Gani Rüzgar Şavata Söz gazetesine yaptığı açıklamada, 28 Şubat sürecinin karanlıkta kalan ya da konuşulmayan gerçeklerini yıllar sonra da olsa beyaz perdeye aktarmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Şavata, kapalı kapılar ardında konuşularak alınan kararların milletin hayatını ve geleceğini alt üst ettiğini belirterek, yeni nesillere 28 Şubat'la ilgili ölümsüz bir eser bırakmak amacıyla Qüfür'ü çektiklerini söyledi.

Fadimenin yeni kimliği

Öte yandan, 28 Şubat sürecinin aktörlerinden olan ve Fadime Şahin ismini değiştiren Tuğba Ahsen Y.'nin İstanbul 15. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurusuyla Malatyalı yönetmen Gani Rüzgar Şavata'nın Qüfür filminin gösteriminin durdurulması talebiyle dava açıldı. Tuğba Ahsen Y.'nin avukatı, başvurusunda, filmin müvekkilinin görüntüsü kullanılmak suretiyle izinsiz çekildiği öne sürülerek, gösterime sokulmasının tedbiren önlenmesini talep etti. Talebi değerlendiren mahkeme, "filmin gösterime girmesinin durdurulması isteminin reddine' karar verdi. Ayrıca Fadime Şahin'in tüm araştırmalara rağmen açık adresine ulaşılamadığından tebligat yapılamadığı belirtildi. Gösterim durdurma talebiyle açılan dava ile mahkeme tutanaklarında Fadime Şahin'in ismini Tuğba Ahsen Y. olarak değiştirdiği gün yüzüne çıkmış oldu.


Malatyalı Sinema Sanatçısı ve Yönetmen Gani Şavata 1 Aralık 2012 Cumartesi günü İstanbul-Merter'de bulunan Green Park Hotel'de saat 20.00'de çekimleri büyük ölçüde tamamlanan Qüfür adlı filmin tanıtımını yaparak 35. Sanat Yılını kutlayacak. Çok sayıda sanatçının davet edildiği geceye çok sayıda davetli katılacak.

HABERE YORUM KAT