1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Q,X,W harfleri açılımına Diyarbakır'dan destek
Q,X,W harfleri açılımına Diyarbakır'dan destek

Q,X,W harfleri açılımına Diyarbakır'dan destek

DİYARBAKIR- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 30 Eylül'de açıklanması beklenen demokratikleşme paketinde yer alacağı öğrenilen Kürtçe 'Q' 'X' ve 'W' harflerinin yasallaşmasına Diyarbakır'dan destek geldi.

A+A-

Eylül ayı sonunda Başbakan Erdoğan'ın açıklayacağı demokratikleşme paketinde yer alması beklenen Kürtçe harflerin yasallaşması konusuna Diyarbakır'dan destek geldi. Kullanılması bir dönem yasak olan ve kullananlar hakkında çok sayıda davanın açıldığı 'Q' 'X' ve 'W' harflerinin yasallaşması ile birlikte Kürtçe'nin kamusal alanda kullanımının önünün açılması bekleniyor.

Türkiye'de kamusal alanda anadilde hizmet uygulamasını başlatan ve hakkında çok sayıda dava açılan Diyarbakır'ın Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, yapılan değişimi önemsediklerini belirterek, bu gelişimi mücadelelerinin bir kazancı olarak gördüğünü söyledi. Demirbaş, "Q, X ve W harflerinin yasaklanma mantığını kabul etmemiştik, halen de kabul etmiyoruz. Bundan dolayı cezalarda aldık. Yargılandığımız zaman da bunun anlamsız olduğunu söyledik. Bugün bu gelişmenin olması elbette ki sevindiricidir. Çünkü bu gelişim bizim mücadelemizin bir kazancıdır. Bu nedenle bunun demokratikleşme paketinin içinde olmasının ötesinde bir mücadelenin kazanımı olarak değerlendirmek lazım. Bunu önemli bir gelişme olarak görüyoruz. Başta anadilde eğitim olmak üzere demokratikleşmeyle ilgili Terörle Mücadele Kanunu'ndaki değişikliklerin yapılmasını istiyoruz. Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yollardan çözümü için başta yasa ve anayasada değişiklikler yapılarak, dağdakilerin demokratik siyasete dönüşünün sağlanması gerektiğine inanıyoruz.

Bu nedenle somut olarak anadilde eğitim, seçim barajının kaldırılması, kamusal alanda farklı dillerin kullanılması, farklı inançtaki ibadethanelerin kullanılması, başta cemevinin ibadethane olarak kabul edilmesi, yine aynı şekilde yerleşim yerlerinin isimlerinin iade edilmesi, bu konuda Dersim tartışmaları yaşanıyor, biz Diyarbakır'ın adının Amed olarak bırakılmasını istiyoruz. Bu temelde Terörle Mücadele Yasası olmak üzere antidemokratik bütün yasaların değiştirilmesi gerekiyor. Aynı zamanda biz Türkiye'de faili meçhul olaylarının aydınlatılması için hakikatleri araştırma komisyonunun TBMM'de kurulmasını talep ediyoruz. Bu temelde eğer Türkiye, böylesi bir barışçıl ortam gelişirse, barış ortamının devam edeceğini, geri çekilmelerin kaldığı yerden tekrar devam edeceğini ve Türkiye'nin önünün açılacağına inanıyoruz. Hükümete çağrımız, bir an önce artık adım atması gerektiğini, bu adımların seçim veya siyasi hesaplara kurban edilmemesi gerektiğini istiyoruz ve barış sürecini de destekliyoruz” dedi.

"BU DEĞİŞİM KÜRTÇE'NİN KAMUSAL ALANDA KULLANILMASINA YÖNELİK BİR ADIM OLUR"

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ise, Kürtçe harflerinin yasallaşmasını kamusal alanda kullanılmasına yönelik bir adım olarak gördüğünü belirterek, Kürtçe yayın yapmanın özgürleşeceğini dile getirdi. Elçi, "Türk harflerinin kabulü ve tatbikine ilişkin belirlenen yasada bir düzenleme yapılarak, Kürtçe diline uygun olan ve Kürtçe alfabede kullanılan, ki yıllardır Kürtçe yapılan bütün yayınlarda zaten kullanılmakta olan o harflere özgürlüğün gelmesi, Kürt dilinin sosyal, ekonomik ve belki ilerde kamusal yaşamda kullanımına yönelik bir adım olur. Kürtçe yazma özgürlüğüne giden yolda önemli hukuksal alt yapı oluşur. Halen Kürtçe yazmanın, Kürtçe yayınının önünde engel oluşturan bu durum sona ermiş olur” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT