1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Puşi satışları arttı
Puşi satışları arttı

Puşi satışları arttı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da, barış sürecinin başlamasıyla birlikte puşi satışlarında artış yaşandığı belirtildi.

A+A-

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde vatandaşların kullandığı puşi satışları, Diyarbakır genelinde arttı.

Puşilerin yurt dışından gelen turistlerin de ilgisini çektiğini belirten puşi satıcısı Hüseyin Demircan, barış süreci ile birlikte puşi satışlarında artış yaşandığını ifade etti. Puşinin fular ve başörtüsü niyetine kullanıldığını da kaydeden Demircan, "Puşi, yazın kullanıldığında serinletici bir etki de yapıyor.

Puşiyi eskiden peşmergeler kullanıyordu, zamanla Güneydoğu halkı kullanmaya başladı ve puşi zaman içerisinde bölgeye has bir şekle büründü. Barış sürecinden önce insanlar puşi kullanmaya korkuyordu. Çünkü puşi Kürt- Türk ayrımını yapan bir simge olarak görülüyordu. Ama süreç başladığından beri, şehir dışından gelen müşterilerimiz çok sayıda puşi alıp yakınlarına hediye ediyor. Bayanlar daha çok kırmızı-siyahı, erkekler ise siyah-beyaz rengini tercih ediyor. Günlük ortalama 50'ye yakın puşi satıyoruz. Eğer bu süreç başlamasaydı biz ürünlerimizi satamayacaktık" dedi.

Avrupa'dan ve Türkiye'nin batı illerinden vatandaşların puşi satın almak için Diyarbakır'a geldiğini anlatan Demircan, Diyarbakır'a özgü motiflerin farklı ırklara sahip kişiler üzerinde görmenin gururunu yaşadığını sözlerine ekledi.

(EMA-YRT-AŞ-Y)

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum