1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. PTT tahrip edildi
PTT tahrip edildi

PTT tahrip edildi

Diyarbakır'ın Balıkçılarbaşı semtindeki PTT merkezinin, Kobani protestoları sırasında saldırıya uğraması esnafı zora soktu.

A+A-
Havale ile kargo gönderme ve alma, fatura ödeme gibi işlemlerini PTT'den yapan esnaf merkezin bir an önce onarılmasını istiyor. Ancak PTT tarihi binada olduğu için Kültür Bakanlığı'nın izni gerekiyor.
 
Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki tarihi binada hizmet veren PTT merkezi, Kobani protestoları sırasında göstericilerin hedefi oldu. Al Jazeera Türk'ten Mahmut Bozarslan'ın haberine göre, bina içine giren göstericiler her yeri tahrip etti. İçeride bulunan 500 bin liraya yakın para çalındı. Merkez kullanılmaz hale gelince hizmetler durduruldu. Bu durumdan en çok etkilenen bölgedeki esnaf oldu.
 
'Kapanırsa çarşı ölür'
 
Postanenin bitişiğinde lokanta işleten Süleyman Eliş, “Postane bizim elimiz ayağımızdır” diyerek sözlerine başlıyor:
 
“Postane sadece vatandaşın işine yaramıyor. Burası ticaretin merkezidir. Buradaki esnaf işlerini postane üzerinden yürütüyor. Burası olmasa büyük postaneye gitmemiz gerekiyor. Buradan büyük postaneye gitmek zaman alır. Para gönderiyoruz, para alıyoruz, malzeme geliyor. Sadece para değil kargo var: kredi kartı, faturalarımızı oradan yatırıyoruz. Kapanırsa çok kötü olur, çarşı ölür.”
 
Esnaf düşük bedellerle havale yapabildikleri için PTT merkezini tercih ediyor. Havale işlemlerinin yanı sıra kargo gönderme ve fatura ödeme işlemleri de buradan yapılıyor. Emekli maaşları ve devlet yardımları da PTT'den ödeniyor.
 
'PTT deyip geçmeyin'
 
100 işyerinin bulunduğu Vakıflar İşhanı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Salim Akmermer, bölgenin Diyarbakır'ın en büyük ticaret merkezi olması nedeniyle, PTT merkezinin önemli olduğu görüşünde:
 
“Ekonomi tamamen burada dönüyor. Müşterilerimizin havaleleri postayla geliyor, biz havalelerimizi postayla yapıyoruz; zarflarımız oluyor, kolililerimiz oluyor. Bu anlamda bize daha yakın olduğu için iyi oluyor. Ekonomik olduğu için orayı kullanıyoruz. Bizim elimiz ayağımız diyebiliriz. Burası olmazsa Büyük Postane'ye gitmemiz gerekiyor, hem uzak hem saatlerce beklemek gerekiyor. Postane deyip geçiyoruz ama çok avantajı var bize.”
 
Onarım için izin şart
 
Merkez, PTT'nin kentteki 16 merkezinden biri ve işlem hacmi en yüksek ilk altı arasında. PTT yönetimi binayı tamamen kapatma konusunda henüz kesin bir karar vermedi. PTT yöneticileri, binanın yeniden hizmete açılması için onarılması gerektiğini vurguluyor. Ancak bina tarihi olduğundan onarım için Kültür Müdürlüğü'nün izni gerekiyor. İzin için başvuran PTT yanıt bekliyor. Onarımın ardından ise güvenliğin artırılması gerekiyor.
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT