1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. PSK legalleşiyor
PSK legalleşiyor

PSK legalleşiyor

Türkiye Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK), geçen yıl toplanan 10’uncu kongresinde, 40 yılın ardından legal zemin faaliyet yürütme kararı aldı.

A+A-

Bu çerçevede PSK’nin son Genel Sekreteri Mesut Tek, yaklaşık 50 kişilik merkez komite üyeleri ile birlikte Diyarbakır’a gelecek.

 

35 yıllık sürgün sonrasında Diyarbakır’a dönecek olan Tek ve beraberindekiler, kalabalık bir heyet tarafından karşılanacak.


Türkiye’de yurduna geri dönen siyasetçilere, 35 yıllık sürgün hayatını sona erdirecek olan Mesut Tek de katılıyor.

 

Türkiye Kürdistan Sosyalist Partisi’nin (Partiya Sosyalista Kurdistan-PSK) geçen yıl toplanan 10’uncu kongresinde alınan legal alanda siyaset yürütme kararı doğrultusunda, PSK Genel Sekreteri Mesut Tek, beraberindeki çoğu parti yöneticisin 40-50 kişi ile birlikte bugün Diyarbakır’da olacak. Almanya’dan dönecek olan Tek ve beraberindekiler, kalabalık bir heyet tarafından karşılanacak.


Bugün partililerle bir araya gelecek olan PSK Genel Sekreteri Mesut Tek, Türkiye’de Kürt sorunun çözülmesi için bundan sonra yapacaklarıyla ilgili görüş alış verişinde bulunacak.

 

Mesut Tek, Türkiye’de legal siyasete dönme kararını geçen yıl yaptıkları 10. kongrede aldıklarını, bunu hayata geçirmek için yurt dışındaki kadrolarıyla birlikte Türkiye’ye Cumartesi günü (bugün) döneceklerini söyledi. Silah ve şiddeti ret ettiklerini, federasyonu savunduklarını kaydeden Mesut Tek, amaçlarının Kürt sorunun demokratik ve barışçıl yollarla çözülmesi olduğunu da kaydetti.


Karşılama hazırlıklarına ilişkin konuşan Hak ve Özgürlükler Partisi (Hak-Par) eski Genel Başkanı Bayram Bozyel, Tek ve beraberindekilerin saat 14:00’de uçakla Diyarbakır’a geleceğini söyledi.

 

Tek ve beraberindekiler ile ilgili olarak yıllar öncesinden devam eden birçok dava bulunduğunu, ancak bu davaların tamamının ya zaman aşımına uğradığını ya da delil yetersizliği gibi nedenlerle düştüğünü dile getiren Bozyel, bu bakımdan Tek ve beraberindeki kişilerin Türkiye’ye gelmelerinde herhangi bir hukuki sıkıntı bulunmadığını kaydetti.

 

Boyzel, PSK’nin kısa bir süre içinde legal bir siyasi parti olarak tüzük hazırlayacağını ve bunu ilgili makamlara teslim ettikten sonra da Türkiye’deki yeni bir Kürt siyasi partisi olarak faaliyetlerine başlayacağını söyledi.


PSK: 1974'te Türkiye'de kurulan siyasi partidir. Partinin hedefinde yoksul ve orta sınıf köylüler, işçi sınıfı, esnaf ve zanaatkarlar, aydınlar ve diğer emekçiler yer almaktadır. Parti, Kemal Burkay tarafından kuruldu.

 

Burkay, partiden 2003 yılında yapılan 7. Kongre’de kendi isteği ile ayrıldı. Partinin temel amacı ulusal demokratiklik kazanmak, demokratik bir Kürt toplumu kurulmasını sağlamak ve sosyalizmdir] ve günümüzde partinin genel sekreteri Mesut Tek'tir.


Mesut Tek kimdir: Dersimli olan Mesut Tek, 1954 yılında Elazığ’da doğdu. İlk ve orta öğretimi Elazığ’da yapan Tek, üniversiteyi Diyarbakır’da bitirdi. 1980 yılına kadar Diyarbakır’da yaşayan Tek, 1980 yılında Türkiye dışına çıkmak zorunda kaldı. Uzun yıllar Doğu ve Güney Kürdistan’da kalan Tek, 2003’te yapılan 7. Kongre’de PSK’nin Genel Sekreteri olarak seçildi.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler