1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. PSK de “bombardımana dur” dedi
PSK de “bombardımana dur” dedi

PSK de “bombardımana dur” dedi

Türkiye’nin Rojava’ya yönelik bombardımanına bir itiraz da Kürdistan Sosyalist Partisi’nden (Partiya Sosyalisten Kurdistan – PSK) geldi.

A+A-

PSK’den yapılan yazılı açıklamada “Türkiye YPG mevzilerini vurmayı durdurmalıdır” denildi.

 

Türkiye’nin Rojava’da YPG mevzilerine dönük top atışlarına Kürt siyasi partilerinin tepkisi sürüyor. Bir kınama mesajı da PSK’den geldi. Yazılı bir açıklama yapan PSK “Türkiye, Fırat’ın batısına geçtiği bahanesiyle birkaç gündür YPG mevzilerini top atışları ile vuruyor. Bu durum, yeterince karışık olan bölgenin siyasi ve askeri yapısını daha da içinden çıkılmaz hale getiriyor. Türkiye’nin yapması gereken şey, Suriye’deki yangına körükle gitmek değil, sorunun barışçıl girişimlerine destek sunmak olmalıdır” dedi.

 

Türkiye’nin YPG hedeflerini vurmasının, hem Suriye’de siyasi çözüm arayışlarını zora soktuğu hem de Kürtlerin tepkisini haklı olarak üzerine çektiği dile getirilen açıklamada “Türkiye’nin YPG’ye yönelik saldırıları kendi iç barışını kurma çabalarına da zarar veriyor. Türkiye, YPG’ye yönelik saldırıları durdurmalı, Suriye’deki Kürt politikasını köklü bir şekilde gözden geçirmelidir. Türkiye, bu tür müdahalelerle Suriye’nin inşasında elini güçlendirmek yerine tarafların daha çok tepkisini çekerek yalnızlığını hızlandırıyor. Suriye’deki mevcut yangını ve yaşanmakta olan insani dramı durdurmak için, bir an önce kalıcı ve kapsayıcı bir ateşkes ilan edilmelidir. Bu ise bütün tarafların işbirliği ve desteği ile mümkün olabilir.

 

Türkiye’nin yapması gereken şey, Münih’te alınan ateşkes kararına destek sunmak ve bu yöndeki uluslararası girişimlere katkıda bulunmaktır” görüşlerine yer verildi.

 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler