26 Ekim 2016 Çarşamba
 • Diyarbakır13 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara5 °C
 • Antalya16 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,553
  %-0.16
 • Dolar
  3,0865
  %0.48
 • Euro
  3,3676
  %0.68

Psikodrama ile öğrenciler kendilerini keşfederek geliştiriyor

Psikodrama ile öğrenciler kendilerini keşfederek geliştiriyor

21 Nisan 2015 Salı 13:19

Dicle Üniversitesi Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi, üniversite öğrencileriyle çok boyutlu kendini tanıma ve geliştirme faaliyetleri yürütmekle beraber her geçen gün sürekli olarak inovatif fikirlerle uzmanlaşmaya ve kaliteye de bir o kadar önem vermektedir.

Kariyer Merkezinden Uzman Abdullatif Tuncay'ın koordinatörlüğünde gerçekleştirilen ve Marmara Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun olan PDR Uzmanı Zuhal Akıntı eğitmenliğiyle sürdürülen faaliyete öğrenciler büyük ilgi gösterdi.
 
 
Psikodrama, çeşitli ısınma oyunlarıyla başlayıp paylaşımlarla şekillenen, kişinin iç dünyasına yolculuk edebildiği bir grup terapisi yöntemidir.
 
 
Aynı zamanda¸ sağlıklı bireylerin de yaratıcılığı ve spontanlığını arttıran, geçmiş yaşantıları eyleme dönük çalışmalarla bugüne getirerek yaşanan çatışmaların çözümlenmesine, sorunların farklı bir gözle görülmesine değişimin başlamasına olanak veren bir grup çalışmasıdır. “Şimdi” ve “Burada” yı hedef alır, olmak istediğiniz her şeyin rolünü alma fırsatı verir.
 
Kariyer Uzmanı Tuncay ve Psikolog Danışman Akıntı, faaliyete katılan gruplar ile başarılı bir çalışma sergilendiği takdirde Dicle Üniversitesi ile bu tür faydalı aktiviteleri sürekli hale getirebileceklerini ifade ettiler.
 
 
Psikodrama; kendimizi tanımayı, kendimize ve durumlara dışarıdan bakmayı, hayatın akışı içinde baş etme gücümüzü artırmayı sağlayan bir paylaşım yöntemi olduğunu söyleyen Tuncay ve Akıntı, yöntemin, eylem, spontanlık ve yaratıcılık üzerine kurulduğunu belirtti.
 
 Hayatın olağan akışı içinde herkesin yaşayabileceği durumlar ve beraberinde yaşanan duyguların psikodramanın çalışma alanı olduğunu kaydeden Tuncay ve Akıntı,
“Psikodrama sürecinde karşılıklı güven ve gizlilik ilkesi titizlikle oluşturulur. Psikodramatist (grup lideri) bu süreç boyunca yargılamadan ve akıl vermeden üyelerin içsel yolculuğuna eşlik eder” dedi.
 
Kendini daha iyi tanımak ve geliştirmek isteyen, spontanlığını ve yaratıcılığını geliştirmek isteyen, yaşamı, ilişkileri, diğerlerinin ne hissettiğini, neyi nasıl yaptığını merak eden, yaşam içinde almış olduğu rolleri sorgulayıp yeni yaşam deneyimleri ile zenginleşmek isteyen herkesin psikodrama yaşantı grubuna katılabileceğini kaydeden Tuncay Akıntı, gruba katılmak isteyen kişilerle ön görüşme yapıldığını ifade etti.
 
 
(Özgür Haber)
Okunma Sayısı : 4641
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com