1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Prof.Dr. Yağmur: Allah Başkomutanımız Cumhurbaşkanımızı korusun
Prof.Dr. Yağmur: Allah Başkomutanımız Cumhurbaşkanımızı korusun

Prof.Dr. Yağmur: Allah Başkomutanımız Cumhurbaşkanımızı korusun

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Klinik Şefi Prof. Dr. Yusuf Yağmur, İstanbul ve Ankara'daki askeri kalkışmaya tepki göstererek, “Halkın iradesiyle seçilmiş meşru hükümete girişilen bu kanunsuz kalkışmanın karşısındayız

A+A-

Milletimizle beraber sabaha kadar sokaklara inerek, demokrasiye ve cumhuriyete sahip çıktık. Devlet ve millet elele verip bu darbe girişimini akamete uğramıştır. Silahları kendine çevirenlerin alçaklığını bu millet asla unutmayacaktır. Allah Baskomutanımız Cumhurbaşkanımızı korusun” dedi.

Ülkenin birlik ve beraberliğine yapılan bu darbe girişimini lanetlediklerinin altını çizen Prof. Dr. Yusuf Yağmur, yaptığı açıklama da şunları dile getirdi; “Peygamber Ocağı olarak kabul ettiğimiz Türk Silahlı Kuvvetleri'nden küçük bir azınlığın demokrasiyi ve milli iradeyi sekteye uğratmaya çalışmasını lanetliyoruz. Demokrasi karşıtı her türlü girişime karşıyız. Türkiye'nin terörle mücadele ettiği bir süreçte Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde bir grubun kendi vatandaşına silah doğrultması, demokrasiyi askıya alma ve seçimle iş başına gelmiş hükümetimizi devirme girişimi vatana ihanettir. Halkın iradesiyle seçilmiş meşru hükümete girişilen bu kanunsuz kalkışmanın karşısındayız”

Halkın demokrasiye sahip çıkan tavrının da takdire layık olduğunu belirten Prof. Dr. Yusuf Yağmur, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' sözünü birkez daha tescillemiş olduk. TBMM'nin bombalanması ise tarihimize girecek en kara sayfalardan biri olmuştur. Türk halkı, demokrasiye sahip çıkarak tavrını en güçlü şekilde ortaya koymuştur. Halk, cumhuriyete ve parlamenter sisteme sahip çıkmıştır. En büyük tesellimiz, yapılmak istenen saldırının kısa sürede ve en şiddetli biçimde yanıtlanmış, çıkartılmak istenen yangının söndürülmüş olmasıdır. Bizlerde akademisyen olarak, halkımızın hür iradesine ve demokrasiye yapılan her türlü girişimin karşısındayız. Türk milletinin ve seçilmiş hükümetimizin yanında olduğumuzu en güçlü şekilde ifade ediyoruz.

Bu alçakça kalkışmada hayatını kaybeden güvenlik görevlilerimize ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza şifa diliyor, ülkemize geçmiş olsun”

HABERE YORUM KAT