1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Prof. Naime Canoruç'tan YÖK'e Tepki.
Prof. Naime Canoruç'tan YÖK'e Tepki.

Prof. Naime Canoruç'tan YÖK'e Tepki.

Dicle Üniversitesi'nin Şimdiki rektör'ü Prof. Dr. Fikri Canoruç’un eşi Prof.Dr. Naime Canoruç, YÖK’ün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e gönderdiği 3 aday arasına konulmamıştı

A+A-

Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde yapılan rektörlük seçimlerinde 148 oy alarak birinci sırada yeralan, şimdiki rektör Prof. Dr. Fikri Canoruç’un eşi Prof.Dr. Naime Canoruç YÖK’ün Cumhurbaşkanı Abdullah Güle’e gönderdiği 3 aday arasına konulmamıştı.

’e tepki gösteren Prof.Dr. Canoruç, eşinin rektörlük yapmasından sonra kendisinin rektör olmasını YÖK’’ün etik bulmadığının kendisine bildirildiğini belirtmişti.

 

Canoruç önce kendisinin, bugüne kadar eşinin desteği olmadan ilerlediğini söyledi..

 Canoruç şöyle konuştu: “En fazla oyu alarak liste başı oluyorsunuz ama YÖK’ tarafından liste dışı bırakılıyorsunuz. Ben demokrasiye inanan biriyim. ’ün bir şekilde beni birinci sırada yeraldığım için listeye alıp Cumhurbaşkanlığı’na sunması gerekiyordu. Ancak YÖK’ bana, ‘eşiniz üniversitede ikinci dönem rektörlüğünü yapıyor. Bu nedenden dolayı eşinizden sonra sizin rektör olmanız etik olmayacaktır. Bu nedenle sizi yapılan görüşmeler sonucunda oy çokluğuyla liste dışı bırakılmanız gerektiği kanısına varıldı’ şeklinde bilgi verdi. Birinci sırayı alan bir adayın listeden çıkartılması  için etik değil de, eşimin rektör olmasından dolayı listeden çıkartılmam mı etiktir? Bu oldukça düşündürücüdür. Ben her kademeye eşimden hiç bir yardım almadan, kendi emeklerimle geldim ve eşim yoktu yanımda. Aldığım oyla liste dışı bırakılmamı etik bulmuyorum. Beni öğretim üyeleri seçiyor. Demek ki eşim iki dönemdir Dicle Üniversitesin’de iyi işler yapmış ki, bu görevi eşimin yerine benim sürdürmem isteniliyor. Bu nedenle oyların çoğunluğunu ben alıyorum.”

Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde yapılan rektörlük seçimlerinde, şimdiki rektör Prof.Dr. Fikri Canoruç’un eşi Biyo Kimya Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Naime Canoruç 148 oy alarak adaylar arasında birinci olmuştu.

Seçimlerde Anayasa Hukukçusu Prof.Dr. Fazıl Hüsnü Erdem 136, Fizik Tedavi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Jale Saraç 112, Kadın Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Talip Gül 77, Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Recep Işık 70, Biyo İstatistik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ömer Satıcı ise 1 oy almıştı.