1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Prof. Dr. Babaammi DÜ'de
Prof. Dr. Babaammi DÜ'de

Prof. Dr. Babaammi DÜ'de

Dicle Üniversitesi Sosyal Aktiviteler Kulübü (SAVEK) tarafından Cezayirli Prof. Dr. Babaammi'nin konuşmacı olarak katıldığı “Erken Dönem İslam Tarihi” adlı konferans gerçekleşti.

A+A-

İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Orhan Ateş'in davetiyle konferans vermek için İlahiyat Fakültesi konferans salonunda öğrencilerle buluşan Prof. Dr. Babaammi, İslam Tarihi ve mezhepler arasındaki ilişkiler konusunda Yrd. Doç. Orhan Canpolat'ın tercümesinde salondakileri bilgilendirdi.
Babaammi, ibadiyenin oluşumundan ve mezhepler arasındaki ilişkilerde ayrılık noktalarından çok birlik ve beraberlik unsurlarına bakılması gerektiğini söyledi.

Özellikle Ortadoğu'da yaşanan sıkıntılara bakıldığında mezhepler arasında olması gereken hoşgörünün öneminin anlaşıldığını vurgulayan Babaammi, mezheplerin ayırıcı bir unsur değil, düşünce hürriyetine katkı sunan bir unsur olduğunu ifade etti.

“Mezhep” konusunda ciddi araştırmalar yaptığını belirten Babaammi, din adamlarının, özellikle mezheple ilgili söylemlerinde Müslümanları bir araya getirici mesajlar verdiğini öğrencilerle paylaştı. 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT