1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Probleme dayalı öğrenme konusunda konferans
Probleme dayalı öğrenme konusunda konferans

Probleme dayalı öğrenme konusunda konferans

DicleÜniversitesi Tıp Fakültesi tarafından öğretim üyelerine yönelik Probleme DayalıÖğrenme (PDÖ) konulu konferans düzenlendi. Tıp Fakültesi konferans salonundagerçekleşen konferansta Pamukkale Üniversitesi akademisyenlerinden Dr. SerdarÖzdemir ve Dr. Nal

A+A-

Tıp FakültesiDekanı Prof. Dr. Fuat Gürkan'ında katıldığı konferansta Dr. Serdar Özdemirklasik tıp eğitiminin sorunları konusunda bilgiler verirken, öğrencilerinaldıkları bilgileri gerçek hayatta bazen nasıl kullanacağını pekkestiremediklerini belirtti.

“Problem çözmemetodu ile öğretim yaklaşımı, aslında bilimsel araştırma metotlarını işaretetmektedir” diye belirten Özdemir, öğrencinin tabiattaki ve sosyal hayattakiproblemleri algılayabilmesi gerektiğini, gerek teorik olarak kitaplardan vekaynak kişilerden gerekse gözlem olarak çevreden, problem hakkında bilgi toplamasınıngerektiğini söyledi.

Özdemir,farkındalık yaratarak öğrenmeyi kolaylaştırmanın gerektiğini ve motivasyonusağlamanın önemini aktararak sözlerini şöyle sürdürdü: “Öğrenciler, bazıproblemleri algılayacak veya doğru algılayacak olgunluğa erişememiş veya o türşartlar içinde yaşıyor olabilirler. Öğrenci eğer iyi çalışır ve sağlambilgilere ulaşırsa, cesaretle bir takım önerilerde bulunur, hipotezler geliştirir.”

ProblemeDayalı Öğrenme 'de öğrencilerin pasif ve öğretilen konumdan, aktif biçimdearaştırıcı ve öğrenici pozisyona geçmesi konusunda bilgilerini paylaşan Dr.Nalan Oğuzhanoğlu da öğrencinin her oturumda bilginin kullanım düzeyini vesüreci değerlendirdiği için öğrenme sürecine hakim olduğunu ifade etti.

HABERE YORUM KAT