1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Potaya taş düştü...
Potaya taş düştü...

Potaya taş düştü...

BDP'li Diyarbakır Bağlar Belediyesi, NBA'ya ve Türk Milli basketbol takımına sporcu kazandıran ödüllü antrenörün işine son verdi. Antrenör Gökhan Yıldırım'ın, bir röportajından, "Kepenklerin kapatıldığı sokaklarda boşluğa düşen çocuklara basketle kapı açt

A+A-

Toplumsal olayların yaşandığı Diyarbakır Bağlar İlçesi'nin adını sporla dünyaya duyuran basketbol antrenörü Gökhan Yıldırım'ın görevine son verildi. BDP'li Bağlar Belediyesi'nin kurduğu Yıldız Basketbol takımına 7 yıl önce antrenör olan Beden Eğitimi öğretmeni Gökhan Yıldırım, sokakları tek tek gezerek zihni ve bedeni spora uygun binlerce yoksul çocuk tespit etti.

Kurduğu basketbol takımını il ve bölge şampiyonu yapan Yıldırım, gelecek vadeden kız ve erkek sporcuları uluslar arası seçmelere gönderdi. ABD'de NBA ligine 3 sporcu, Türk Yıldız Milli Takımına Zilan Gülsüm'ü kazandıran genç antrenör onlarca çocuğu basketbol kazandırdığı 2011 yılında Osman Solakoğlu Basketbol ödülüne layık görüldü.

Bağlar Belediyesi ani bir kararla başarılı antrenörün işine son verdi. İddiaya göre Gökhan Yıldırım'ın bir gazeteye verdiği röportajında, "Bağlar taş atan çocuklarla, çıkan olaylarla, çatışmalarla, kapatılan kepenklerle anılıyor. Okullarda 70 ile 80 kişilik sınıflar, dar sokaklar. Burada çocuklar ister istemez boşluğa düşüyor. Bıçak sırtı gibi düşünün bu ikilemi. Ya boşluğa düşeceksin ya da kendine bir hedef seçeceksin. Biz çocuklara bir kapı açtık" ifadelerini kullandı. Yıldırım'ın bu sözleri nedeniyle belediye yönetimi ile ters düştüğü iddia edildi.

Belediye yönetiminin, Gökhan Yıldırım'a basında sıkça yer alarak kulübün kurumsal kimliğinin önüne geçtiği gerekçesiyle sözleşmeyi feshettiğini söyledi.

"EMEK YERDE KALMAZ"

Susmayı tercih eden Yıldırım, sosyal paylaşım sitesinde, "Bazen size çok zor gelen bir kararı bir anda alırsınız. Çünkü o karar sadece size ait değildir. Basketbol aşkı vazgeçilmez alt yapıda yine olanca gücümüzle Diyarbakır'daki çocuklarımıza emek verip yola devam edeceğiz. Hayırlısının böyle olduğunu düşünüyorum. Emek yerde kalmaz" yorumu dikkat çekti.

Bağlar Belediyespor Kulübü Başkanı Sebahattin Kızılkan, "Karşılıklı anlaşarak takımda görev değişikliğine gidilmesini uygun gördük" dedi.