1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Portekizli Ressam Farinha sempozyumun konuğu
Portekizli Ressam Farinha sempozyumun konuğu

Portekizli Ressam Farinha sempozyumun konuğu

Portekizli Ressam Carlos Farinha Uluslararası Kürdistan Sanat Buluşması kapsamında resim ve heykel sempozyumunun konuğu olarak Diyarbakır'a geldi .

A+A-
Adını Kobani direnişinde savaşan YPJ'li kadınlarla ilgili yapmış olduğu tablolarla adını duyuran sanatçı, sempozyum kapsamında Kobanili kadınlarla ilgili yeni bir tablo çiziyor....
 
Ressam Farinha; en başından beri Kobani'deki direnişten internet ve kitle iletişim araçları üzerinden üzerinden haberdar olduğunu söyleyerek, dört buçuk aydan beri Kürt kadın direnişçilerini resmettiğini belirtti.  
 
Sanatçı “Kobani'de  Kürt kadınlarının savaşta çok aktif bir şekilde yer aldıklarını gördüm. Bu durum beni çok etkiledi, benim için  çok değerliydi.  4,5 ay önce Kürt kadın savaşçılarıyla ilgili resimleri yapmaya başladım. Sosyal paylaşım sitelerinde yaptığım resimler paylaşıldı, çok beğenildi. Resimlerimden haberdar olan Büyükşehir Belediyesi bu sempozyumun konuğu olarak beni de davet etti. Burada bulunmaktan çok mutluyum.” şeklinde konuştu.
 
Carlos, Kobani Dîrenişi'nde savaşan YPJ'li kadınları kadınları resmetmişti.  Sempozyum kapsamında yine bir Kobanili bir kadını resmediyor fakat bir farkla. Bu kez tablodaki kadının elinde silah yerine bir müzik aleti var.  Portekizli ressam konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “ Kobani' de çok büyük bir yıkım oldu, şimdi bugün orayı inşa etmenin zamanı. İnşa süreçlerinde kültür ve sanat çalışmalarının çok büyük  etkisinin olduğunu biliyoruz.  Direniş sırasında savaşan kadın,  Kobani'de kurulacak yeni yaşamın inşasında da aktif olarak yer alacaktır. Ben de yeniden kurulacak olan Kobani'de hayatı yeniden üreten kadını resmediyorum.
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne bu çalışmalarından dolayı teşekkür eden sanatçı, Kürdistan Sempozyumu'na davet edilmekten dolayı çok memnun olduğunu ifade etti. Portekizli ressam ayrıca sosyal medyada paylaşılan resimlerinden dolayı da  bütün sanatseverlere teşekkür etti.  (Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT