1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Politika Üç muhalefet lideri de 'Saray'a davet' açıklaması yapan Erdoğan'ı reddetti!
Politika Üç muhalefet lideri de 'Saray'a davet' açıklaması yapan Erdoğan'ı reddetti!

Politika Üç muhalefet lideri de 'Saray'a davet' açıklaması yapan Erdoğan'ı reddetti!

Muhalefet partileri, koalisyon görüşmelerinin partiler arasında yapılması konusunda fikir birliği içerisinde Demirtaş: Koalisyonları cumhurbaşkanı değil siyasi partiler kurar!

A+A-

Bahçeli: Liderlerle tek tek görüşmek Cumhurbaşkanı'nın işi değildir. Kılıçdaroğlu: Koalisyon görüşmelerinde Cumhurbaşkanı'nın birinci aktör olarak ortaya çıkması kabul edilemez!


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, hükümeti kurma görevini vermeden önce dört parti lideriyle ayrı ayrı görüşeceğine yönelik açıklamasına muhalefetteki üç parti CHP, MHP ve HDP'den de ret cevabı geldi.


Erdoğan’ın teklifine ilk olumsuz yanıt MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den geldi. Doğan Medya Ankara Temsilcisi Hande Fırat’a konuşan Bahçeli, 'Sadece Cumhurbaşkanının görev vereceği isimle görüşürüm' dedi.

Bahçeli, “Ne Erdoğan'la görüşürüm ne de Saray'a giderim. Görevlendirme Cumhurbaşkanı'nın hükümeti kurma görevi ise Davutoğlu'nundur” ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu: Asla kabul edilemez

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da Parti Meclisi toplantısı öncesi  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın söz konusu talebini eleştirerek, “Koalisyon görüşmelerinin devam ettiği bu süreçte, Cumhurbaşkanı'nın birinci aktör olarak ortaya çıkması asla kabul edilemez” diye konuştu.


Demirtaş: Cumhurbaşkanlığı çatısı altında yapılmamalı
Daha önce birçok defa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Anayasa’yı çiğnemekle suçlayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, daha önce yaptığı açıklamada koalisyon görüşmelerinin Cumhurbaşkanlığı çatısı altında yapılmaması gerektiğini ifade etmişti. Demirtaş, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ancak kriz halinde devreye girmesi gerektiğini" savunuyor.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler