1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Polislerin şehit edildiği davada çocuklara tahliye
Polislerin şehit edildiği davada çocuklara tahliye

Polislerin şehit edildiği davada çocuklara tahliye

Trafik polisi Tansu Aydın'ın şehit edildiği ve polis Ali Karahan'ın yaralandığı saldırıya ilişkin yargılanan 18 yaşından küçük olan 6 çocuk tahliye edildi.

A+A-

Trafik polisini şehit ettikleri öne sürülen altı çocuğa ilk duruşmada tahliye
Diyarbakır’da, 23 Temmuz 2015’te trafik polisi Tansu Aydın’ın şehit edildiği ve polis Ali Karahan’ın yaralandığı saldırıya ilişkin tümü 18 yaşından küçük olan altı çocuk, bugün görülen ilk duruşmada tahliye edildi.

Avukat Emrah İrven, yüzde 50 engelli olan ve karakolda dövülen A.Ç. adlı çocuğun anlatımları üzerine altı çocuğun tutuklandığını ve iki kez ağır müebbet istendiğini hatırlatarak, “Bu durumda, polisin gerçek faili ortada yoktur” dedi.  


Radikal'de yer alan İsmail Saymaz'ın haberine göre, A.Ç., savunmasında, polis Tansu Aydın’ın şehit edildiği gün evde olduğunu ve hiç dışarıya çıkmadığı savundu. A.Ç., Emniyet’te, polisler kendisini dövdüğü için mahalle arkadaşlarının isimlerini verdiğini söyledi. H.K. ise çeyiz dükkanında çalıştığını, mesaisinin saat 19’a kadar sürdüğünü, o gün tamirdeki telefonunu almak için bir ara Dağkapı’ya gidip döndüğünü anlattı. M.A., o gün saat 12’den 17’ye kadar evde vakit geçirdiğini, daha sonra halasına gittiğini ve cinayetle ilgisinin olmadığını belirtti. Kız kardeşi N.A. da günü evde geçirdiklerini vurguladı. M.C.B sabah babasına ait dükkanı açtığını, sonra Şehitlik’teki internet kafeye giderek, saat 15’e kadar burada zaman geçirip döndüğünü ifade etti. Y.K. ise dayısının tostçu dükkanında çalıştığını, belirtilen saatte dayısının oğluyla bisiklete binerek, tost servisi yaptıklarını kaydetti. Avukatı, Y.K.’nin bisikletle servis yaparken göründüğü MOBESE kayıtlarını mahkemeye sundu. Mahkeme, tutuklu çocuklardan N.A.’yı “mevcut delil durumu, üzerine atılı suçun vasfının değişme ihtimali” nedeniyle, diğer çocukları ise “delil durumu, delillerin büyük oranda toplanmış olması, atılı suçların vazıfları ve yasada öngörülen cezaların alt ve üst sınırlarını” gerekçe göstererek, haftada bir evlerine en yakın karakola gidip imza atmaları karşılığında tahliye etti. Mahkeme ayrıca, sanık üç çocuğun o tarihte sokakta gezip gezmediklerinin tespiti için MOBESE kayıtlarını inceleme üzere bilirkişi heyeti oluşturulmasına karar verdi. Duruşma 19 Nisan’a bırakıldı.


Yüzde 50 engelli olan A.Ç.’nin avukatı Emrah İrven, müvekkilinin ve beş çocuğun yedi aydır tutuklu bulunduğunu belirterek, “Bu gecikmiş bir karardır. Bu durumda, polisin gerçek faili ortada yoktur. Çocukların olay günü farklı yerlerde olduğuna dair görüntüler var. Mahkeme üç kişilik heyeti oluşturmayı kararlaştırdı. Rapor geldiğinde, suçun hiçbir failinin yakalanmadığı anlaşılmış olacak” dedi. 


İKİ KEZ AĞIR MÜEBBET İSTENİYOR
Diyarbakır’da 23 Temmuz 2015’te trafik polisi Tansu Aydın’ın şehit edildiği, bir polisin yaralandığı saldırıya ilişkin tümü 18 yaşından küçük olan altı çocuk hakkında, “devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak” ve “tasarlayarak öldürmek” suçlarından ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenmişti. Kanıt olarak, eylemci grupla birlikte olay yerinde bulunduğunu kaydeden A.Ç.’nin anlatımları gösterilmişti. Ancak avukatı, A.Ç.’nin yüzde 50 oranında zeka geriliğine sahip olduğunu, engelliler okulunda okuduğunu, karakolda dövüldüğü ve korktuğu için bu yönde ifade verdiğini ve mahalleden tanıdığı çocukların adını zikrettiğini savunuyordu. 

HABERE YORUM KAT