21 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır24 °C
 • İstanbul20 °C
 • Ankara19 °C
 • Antalya25 °C
 • İzmir21 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,393
  %0.71
 • Dolar
  3,0795
  %0.68
 • Euro
  3,3523
  %0.25

Polisin tutumu manidar

Polisin tutumu manidar

07 Temmuz 2014 Pazartesi 14:07

Amed Büyükşehir Belediyesi'ne dönük dolmuş şoförlerinin saldırısını kınayan kentteki sivil toplum örgütleri, “Belediyemizin rantçı bir grubun mafyavari saldırısına maruz kalmasını asla kabul etmiyoruz" dedi.

Amed Büyükşehir Belediyesi'ne dönük dolmuş şoförlerinin saldırısını kınayan kentteki sivil toplum örgütleri, polisin saldırgan grubun işini kolaylaştırdığına dikkat çekti. Yapılan açıklamada, “Belediyemizin rantçı bir grubun mafyavari saldırısına maruz kalmasını asla kabul etmiyoruz" denildi.

Amed Büyükşehir Belediyesi'nin Silvan-Diyarbakır hattına 2 servis koyarak, daha ucuza taşımacılık yapmaya başlaması üzerine aynı hatta özel taşımacılık yapan şoförlerin kazançlarının azaldığını gerekçe göstererek belediye binasına saldırması, aralarında İHD, KESK Şubeler Platformu, TMMOB, Amed Tabipler Odası ve Barış Anneleri Meclisi'nin de bulunduğu çok sayıda sivil toplum örgütü tarafından protesto edildi.

Belediye binası önünde biraraya gelen ve ellerinde Kürtçe-Türkçe "Amed iradesine sahip çıkıyor" yazılı pankart açan STÖ temsilcileri adına konuşan KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü, SES Diyarbakır Şube Sekreteri Fuat Sonduk, 30 Mart yerel seçimleri ile birlikte yürürlüğe giren 6360 sayılı Büyükşehir Belediyeler Yasası'nın başta ulaşım hizmetleri olmak üzere diğer tüm hizmet alanlarında Büyükşehir Belediyesi'ne sorumluluk ve yetki verdiğini hatırlatarak, daha önce İl Özel İdare'nin çalışma alanında olan tüm işlerin Büyükşehir Belediyesi'ne devredildiğini söyledi.

'POLİSİN TUTUMU MANİDAR'

Büyükşehir Belediyesi'nin kurumsal olarak, bir düzenleme yapmasının kaçınılmaz olduğunu söyleyen Sonduk, "Dolayısıyla herhangi bir rant çevresinin bunu engellemeye çalışması gayri ahlaki ve gayri insanidir. Araçlar ile gelen çok sayıda kişi, ellerindeki sopalarla belediye hizmet binasına girmek istemiş, grup belediye binasına girişlerine izin vermeyen belediyenin güvenlik görevlilerine saldırarak darp etmiş, aynı zamanda belediye binasının girişine yönelerek kapı ve camları kırmıştır.

Gün boyu devam eden olayda başta belediye çalışanları olmak üzere iradesini ve belediyesini sahiplenen çok sayıda halkımız da yaralanmıştır. Ayrıca belediyeye ait araçlar da olayda tahrip edilmiştir. Onlarca yaralı hastanelere kaldırılmış, birçok belediye çalışanının tedavisi halen devam etmektedir" diye konuştu.

Polisin saldırganlara karşı takındığı tutumun manidar olduğuna dikkat çeken Sonduk, "Gündüz ortası göz göre göre yapılan bu saldırıyı engellemek bir yana, saldırganların işlerini kolaylaştırmıştır. Saldırıyı engellemek isteyen belediye çalışanlarına, halka, basın mensuplarına da her zamanki gibi orantısız müdahaleyi bir marifet saymıştır. Yine mağdurun değil saldırganlardan yana tavır almıştır" dedi.

Amed'in büyük, farklı çevrelerden, farklı ekonomik standartlara, farklı inançlara sahip insanlardan oluşan bir şehir olduğunu söyleyen Sonduk, "Yaşadığımız sorunları birbirimizi susturarak değil daha fazla konuşarak çözmeliyiz. Bunun için tüm kanallar açıkken aksi şekilde davranıp şiddeti gündemde tutmak hiç kimsenin çıkarına değildir" şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediyesi'ne karşı geliştirilen tutumun savunulacak hiç bir yanı olmadığını kaydeden Sonduk, "Bu saldırı açıkça demokratik ve özgür yaşama mücadelesine müdahaledir. Kürt siyasi hareketinin de hedef alındığı bilinmelidir. Biz bu kentte bulunan demokratik kitle örgütleri olarak, kent insanının büyük çoğunluğunun iradesi ile seçilen Büyükşehir Belediyesi halkımızın ortak iradesidir diyoruz" diye konuştu.

Halkın iradesine yapılan saldırıyı kınayan Sonduk, "Toplumu demokratikleştirmede önemli bir yeri olan yerel yönetimler halkın çıkarlarını esas alan, halkın önceliklerine, istemlerine, ihtiyaç ve taleplerine eşit ve ulaşılabilir hizmeti götürmekle mükelleftir. Amed Büyükşehir Belediyemizin rantçı bir grubun mafyavari saldırısına maruz kalmasını asla kabul etmiyoruz. Halkımızı ve demokratik kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz" çağrısı yaptı.

Açıklama alkışlarla son buldu.
 

Okunma Sayısı : 5056
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Etiketler: , ,
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com