1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Polis, takım elbiseli çift iphonelu dolandırıcının peşine düştü
Polis, takım elbiseli çift iphonelu dolandırıcının peşine düştü

Polis, takım elbiseli çift iphonelu dolandırıcının peşine düştü

Diyarbakır’da takım elbise giyerek gittiği iş yerlerini dolandıran şahısla ilgili şikâyetlerin artmasının ardından soruşturma başlatan polis, takım elbisesi ve çift iphone telefonlu dolandırıcının peşine düştü.

A+A-

Güvenlik kameralarını izleyen polis, dolandırıcının kimliğinin belirlenmesi için çalışma başlattı.Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde takım elbise giyerek gittiği işyerlerinde güven temin edip dolandıran şahısla ilgili şikayetlerin artması üzerine polis soruşturma başlattı.
 
POLİS PEŞİNE DÜŞTÜ

Soruşturmasını derinleştiren polis, şahsın kimlik bilgilerine ulaşmak için dolandırdığı işyerlerindeki güvenlik kameralarını izledi. Polis, kimlik tespiti için çalışma başlatırken, güvenlik kameralarından gizlenme ihtiyacı hissetmeyen şahsın kısa süre içerisinde yakalanması bekleniyor.
 
“SICAK VE SAMİMİ DAVRANDI”

Şahsın dolandırdığı mağdur esnaflar olayla ilgili konuştu. İşyerinden iki telefonunu dolandırıcıya kaptıran Abdurrahman Atlı isimli esnaf, şahsın kendisiyle sohbet ettiğini ve son derece samimi davrandığını, ‘Bucak aşireti’nden olduğunu söylediğini anlattı. Şahsın sıradan bir müşteri gibi satın almak istediği telefonları beğendiğini ve yanında yeterince para bulunmadığı için yakınlardaki bir ATM’den çekme teklifinde bulunduğunu dile getiren Atlı şunları söyledi:
 
“Telefon alacağını söyleyen dolandırıcı işyerime geldi. Bizde ona telefonları gösterdik fiyatta da anlaştık dolandırıcı olan kişi ise bir telefon daha alacağını söyleyip aldı. Beğendiği telefonları fiyatlarını konuşarak anlaştık. Sonra görüntülerde de görüldüğü gibi cebinde paraları çıkartıp saydırıp ‘Kusura bakmayın bende ki para çıkışmıyor eğer zamanınız varsa benle ATM’ye gelip orda parayı çekip size vereyim’ deyince bizde olur diyerek dükkânda birlikte çıktık. Burada çıkmadan önce dükkana gelen Müşterileri de çok samimiymiş gibi onları sorup sarılıyordu. Bize orda da bir güven verince aklımıza kesinlikle dolandırıcılık anlamında aklımıza bir şey gelmedi. Ona güvenip beraber ATM’ye gittik orda bana ‘arabada bekle ben parayı çekeyim sana getireyim’ dedi. Ben ATM’ye bakınca göremedim arabadan indiğimde çevreye bakınca kimse yoktu”
 
“TAKIM ELBİSELİ ÇİFT İPOHE TELEFONLU”
 
Atlı, işyerine geri dönüp şahısla ilgili araştırma yapınca bazı esnaflarında benzer yollar ile dolandırıldığını öğrendiğini belirterek, “Zaman kaybetmeden polise başvuruda bulundum” dedi.
 
Bağlar ilçesinde konfeksiyon dükkanı sahibi Vedat Atman ise, iş yerine gelen şahsın sıcak ve samimi tavırlarından kılık kıyafet ve çift ipohenından dolayı dolandırıcılık aklının ucundan bile geçmediğini belirterek şöyle dedi:
 
“Sabah saatlerinde iş yerime gelen takım elbiseli çift ipohe telefon kullanan kişi içeri girdi. Elemanım onunla ilgilenip seçtiği gömleği ona verdi. Sonra elemanımla şakalaşarak bir birine güldüklerini gördüm. Bende on esnada içeri girip ‘ne oluyor?’ dediğimde direk bana doğru gelip sarılarak, ‘Abi baş tacısın ben çoktandır Diyarbakır’a gelememişim ben Urfa Siverek Bucak aşiretindeyim. Benim arabalarım var evlerim var gibisi konuştu. O arada telefonla görüşüyordu falan parayı hesaba attır gibisi konuşmalar yapıyordu. Sonra gömleği aldı bana parasını verirken bana ‘Ben fakirim bana para vermiyor musun?’ diyerek gülüp bana sarıldı. Bende onu kıyafetine bakarak şaka yapıyor sandım ve cebimdeki parayı verdim. O günde üzerimdeki parayı kredi kartı borcumu yatıracaktım. Parayı uzattığım gibi ‘Yok yok sen nasıl bu parayı bana veriyorsun? Sen bana bu parayı veriyorsun ama böyle insanlık kalmış mı? Ben Ankara’da yaşıyorum bütün bürokratlarla çalışıyorum kimse bana bu iyiliği yapmıyor’ dedi. Ben de canın sağ olsun dedim ‘Sen bundan sonra benim dostumsun’ diyip parayı cebine attı.
 
“SEN BANA BU PARAYI VERİYOR MUSUN?”
 
Şaka zannettim. Kapının önüne gelip bana dükkanın kartını ver’ dedi, benimde numaramı aldı. Tekrar kapının önüne gidip geldiğinde ‘sen bana bu parayı veriyor musun?’ dedi bende evet veriyorum dedim ve çıktı gitti. Beni 5 dakika sonra arayıp ‘Abi şimdi sen bu parayı bana mı verdin? Bende evet verdim sana parayı dedim. Bana ‘sen nasıl bana güvenip verdin’ diyince bende ‘sen öyle bir insana benzemiyorsun’ dedim. Bana ‘sen artık benim dostumsun’ diyip telefonu kapattı. Sonra beni tekrardan arayıp ‘Abi sen hangi telefonu istiyorsun, bana rengini söyle’ dedi. Bende siyah renk dedim ve kapattı. Kesin bana telefon alıp getirecek sandım. Benim 5 Milyarımı aldı götürdü” dedi.
 
“PARAYI ELİMLE KENDİSİNE VERDİM”
 
Polise başvuru yapamadığını, çünkü parayı kendi eliyle verdiğini anlatan Atman, “Ben polise ne diyeyim ki sonra benim bir akrabamın başına aynı şey geldiğini duydum onun güvenlik kamerasına bakınca aynı kişi olduğunu söyledim hem gömlek, kemerimi de almıştı o da gitti. Ben adamın şaka yaptığını sanmıştım. Bana verdiğin numarayı arada arıyordum cevap verdiğinde ise ‘Abi geldim geliyorum’ diyordu. Bende onun konuşmasına inandım ve başıma böyle bir şey geldi” diye konuştu.

Kendisini bu olaya kadar çok dikkatli sandığını ancak herkesin kanabileceğini dile getiren Atman, bu olayın kendisine ve esnaflara büyük bir ders niteliğinde olduğunu da sözlerine ekledi.

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT