1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Polis servis aracına saldırı davası
Polis servis aracına saldırı davası

Polis servis aracına saldırı davası

Diyarbakır'da Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Yüksekokulu'na ait servis otobüsüne yönelik düzenlenen ve 4 polis memuru ile 1 teknisyen yardımcısının şehit edildiği saldırıyla ilgili tutuklu 5 sanığın yargılanmasına devam edildi.

A+A-

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuklu sanıklardan Halis Yıldeniz hazır bulunurken Bingöl M Tipi Cezaevi'nde firar eden Ramazan Benice ile Ali Nergiz ise bulundukları cezaevinde Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Sanık avukatları mazeret bildirerek sonraki celsede detaylı savunma yapacaklarını bildirdi. Savunma yapmaları için söz verilen sanıklar ise avukatlarının hazır olmadığı gerekçesiyle savunma yapmayacaklarını belirtti.

Mahkeme heyeti aralarında Bingöl M Tipi Cezaevi'nden firar ettikten sonra yakalanan Benice ile Nergiz'in de bulunduğu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

İddianameden

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, saldırıyı gerçekleştiren 3 sanık ile saldırı talimatını örgütün dağ kadrosundan teröristlere ulaştıran 2 sanık hakkında 31'er kez ağırlaştırılmış müebbet, çoğu saldırıyı gerçekleştiren terör örgütü üyesi Mehmet Şah Yıldeniz'in yakınları olan 8 sanık hakkında ise 10'ar yıl hapis cezası isteniyor.

Saldırıyı planladıkları iddia edilen terör örgütünün dağ kadrosunda bulunan Engin Çatak, Salih Kaplan, Mehmet Söğüt ve saldırıyı gerçekleştirdiği belirtilen Mehmet Şah Yıldeniz hakkında yakalama kararı bulunuyor.

Diyarbakır-Silvan karayolunda 8 Ekim 2008'de polis servis aracına düzenlenen saldırıda 4'ü polis 5 kişi şehit edilmiş, 25 kişi yaralanmıştı.

HABERE YORUM KAT