1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Polis iki kadına hayat verdi
Polis iki kadına hayat verdi

Polis iki kadına hayat verdi

DİYARBAKIR- Şanlıurfa'da intihar eden polis memuru Yakup Özkök'ün 2 böbreği, Diyarbakır'da 6 yıldan bu yana diyaliz makinesine bağlı yaşam sürdüren 45 yaşındaki Sabahat Kardemir ile 44 yaşındaki Oya Altıkardeş'e nakledildi.

A+A-
Şanlıurfa'da 17 Aralık günü intihar eden polis memuru Yakup Özkök'ün ailesi organlarını bağışladı. Özkök'ün böbrekleri 20 gün önce Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde Mardin'in Nusaybin ilçesinde yaşayan Oya Altıkardeş ile Muş'ta yaşayan yaşındaki Sabahat Kardemir'e nakledildi. Dicle Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'nde yapılan nakil ile sağlıklı böbreklere kavuşan Sabahat Kardemir, “6 yıldan beri diyaliz makinesine bağlı bir yaşam sürdürüyordum.
 
Aslen Diyarbakırlıyım ancak Muş'ta yaşıyorum. 20 yıllık evliyiz ama çocuğum hiç olmadı. 6 yıl boyunca işkence hayatı yaşadım. Bu süre içerisinde makineye bağlı bir yaşam sürdürdüm. Bana bu böbreği veren kişiden Allah razı olsun, Allah onun bütün günahlarını affetsin inşallah. 20 gün önce böbrekleri bize naklettiler. Şimdi çok mutluyuz, emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Allah, benim gibi böbrek bekleyen herkese yardımcı olsun” dedi.
 
Mardin'in Nusaybin ilçesinde yaşayan Oya Altıkardeş de Sabahat Kardemir gibi 6 yıldan beri makineye bir yaşam sürdürdüklerini belirterek, “Ömrümün son 6 yılını diyaliz makinesine bağlı olarak geçirdim. Bu acıyı ve yaşadıklarımı tarif etmek mümkün değil. Hiç evlenmedim. Hastalığım boyunca bize yardımcı olan doktor ve diğer sağlık personellerine çok teşekkür ederim. Allah onlardan razı olsun. 20 gün önce Sabahat hanımla aynı gün, bana da böbrek nakli yapıldı. Şimdi çok iyi ve mutluyum. Allah, bize bu böbreği bağışlayan kişiden ve yakınlarından razı olsun” diye konuştu.
 
Dicle Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Nefroloji Sorumlu Uzmanı Dr. Ali Kemal Kadiroğlu da, nakil sürecini anlatarak, böbreklerin hastalara nakli sırasında yaşananlar hakkında bilgi verdi. Organ Nakli Merkezi Genel Cerrahi Bölümü Organ Sorumlusu Dr. Mehmet Veysi Bahadır ise böbreklerin gelişi ve hastalara ulaşarak Dicle Üniversitesi'ne getirilmeleri ile ilgili süreci anlatarak, “Aynı kişiden alınan 2 böbreği, takip ettiğimiz Sabahat Kardemir ile Oya Altıkardeş'e uygunluğunu tespit ettikten sonra, hastalarımıza ulaşarak acilen merkeze gelmelerini sağladık.
 
Şanlıurfa Sağlık Müdürlüğü ve oradaki doktorların da böbreğin merkezimize ulaşmasında önemli çabaları oldu. Aynı kişiden gelen 2 böbreği akraba olmayan 2 kadına naklettik. Böylece 2 kadın böbrek kardeşi oldu. Son 5 ay içerisinde 10 organ nakli operasyonunu başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Toplamda bugüne kadar 30'a yakın organ nakli ameliyatını başarılı bir şekilde yaptık. Bu yıl bu rakamı daha da yukarılara taşımayı hedefliyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.
 
(SK-YRT-Y)

HABERE YORUM KAT