1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Polis, görüntü ve fotoğraflardan tespit yapıyor
Polis, görüntü ve fotoğraflardan tespit yapıyor

Polis, görüntü ve fotoğraflardan tespit yapıyor

Türkiye Barış Meclisi Diyarbakır Girişimi'nin, ‘Türkiye barış için buluşuyor, Kürt sorununa demokratik çözüm’ sloganı ile Diyarbakır'da gerçekleştirdiği miting için inceleme başlatıldı.

A+A-

İnceleme kapsamında polis, kemera ve fotoğraf karelerinde miting sırasında terör örgütü PKK flamalarını ve bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın fotoğraflarını taşıyan kişileri tespit etmeye çalışıyor. Kayıtların incilenmesinden sonra mitingle ilgili soruşturma açılıp açılmayacağına savcılık karar verecek.

Diyarbakır'da dün öğleden sonra İstasyon Meydanı'nda yapılan ‘Barış Mitingi’ni yaklaşık 10 kamera ve fotoğraf makinası ile İstasyon camisinin ve sahnenin üzerinde izleyerek kayıt altına alan polis, inceleme başlattı. Mitingin büyük bir olaya meydan verilmeden sona ermesi hem güvenlik güçlerini hem de tertip komitesine rahat bir nefes aldırırken, Polis, miting sırasında PKK terör örgütü bayrakları ve Öcalan'ın fotoğraflarını açıp alanda dolaşan yaklaşık 10 kişinin kimliklerini tespit etmeye çalışıyor. Kamera kayıtları ve fotoğraflar Emniyet'te tek tek incelenirken, bayrak ve fotoğraf taşıyanların yüzlerini kapatmaları nedeniyle polis kimlik tespiti için titizlikle çalışıyor. Polis, incelemeden sonra mitingle ilgili inceleme dosyasını Savcılığa gönderecek. Soruştarma açılıp açılmayacağına Savcılığın karar vereceği öğrenildi.

Miting sırasında, çatışmada şehit olan bir askerle yine çatışmada öldürülen 1 PKK'lının anneleri el ele sahneye çıkmış, onlardan sonra konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı DTP'li Osman Baydemir, PKK'lı teröristlere ‘gerilla’ demişti. Baydemir, Kürtçe yaptığı konuşmada, “Mehmetcik, asker, heval (PKK'lıların kullandığı anlamı arkadaş ), gerilla anneleri artık bu savaş dursun diyor. Onların bu barış ısrarı için hepinizin adına karşılarında saygı ile eğiliyorum” demişti.