1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Polat ve Kaya aileleri Kan davasını bitirdiler
Polat ve Kaya aileleri Kan davasını bitirdiler

Polat ve Kaya aileleri Kan davasını bitirdiler

Diyarbakır'da kan davalı iki aile, kan parası yerine vatandaşların hizmetlerini giderebileceği modern sağlık merkezi yaptırdı.

A+A-

Güneydoğu'da barışla sonuçlanan kan davalarının en önemli etkeni kan parası. Hayatını kaybedenin yakınlarına verilen kan parasıyla yıllarca devam eden kan davası sona eriyor. Diyarbakır'da kan davalı iki aile, kan parası yerine vatandaşların hizmetlerini giderebileceği modern sağlık merkezi yaptırdı.

Güneydoğu'da kan davalarının bitmesi için girişimlerde bulunan komisyonların araya girmesiyle Polat ve Kaya aileleri arasındaki kan davası barışla sonuçlandı. Biri müteahhit diğeri avukat olan kan davalı tarafların büyüğü, kan parası yerine insanların hizmet göreceği bir sağlık merkezi yaptı. Polat ailesinin büyüğü Kemal Polat, belediyenin tahsis ettiği arsa üzerine üç katlı tam donanımlı sağlık merkezi inşa ederken, babasını kaybeden avukat Kutbettin Kaya ise sağlık merkezine ambulans aldı. Sağlık merkezine, Polat ailesiyle çıkan kavgada hayatını kaybeden İbrahim Halil Kaya ismi verildi. Merkezin dış cephesine ise binanın diğer kan davalı tarafın büyüğü Kemal Polat tarafından inşa edildiğini belirten tabela asıldı. Böylece kan davalı iki aile büyüğünün ismi sağlık merkezi üzerinde yer almış oldu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin işleteceği sağlık merkezi düzenlenen törenle açıldı. Törende kan davalı iki tarafın büyükleri birer konuşma yaptı. Kan davalılar kürsüde konuşurken birbirlerini alkışladı. Kemal Polat, sağlık merkezinin açılmasında emeği geçen herkese özellikle Kaya ailesinin büyüğü Kutbettin Kaya'ya teşekkür etti. "Bu tesis hepimizin. Herkes burada tedavi görecek" dedi.kullan

Kan davasının başlamasına neden olan kavgada babasını kaybeden avukat Kutbettin Kaya ise "Bir can gitti ama binlerce belki yüz binlerce can burada tedavi görüp kurtulacak." diye konuştu. Kaya, "Bu tesisten yüz binlerce kişi faydalanacaktır. Tamamen ücretsiz tesis olması açısından önemli. Böyle bir hadise belki yaşanmamıştır. İnsanoğlunun başına her şey gelebilir. Hiç ummadığımız bir anda talihsiz bir olay, kaza olarak nitelendirdiğimiz olayla karşılaştığımızda o zaman bir çok değerli dost aracı oldu. Çok onur verici bir tesis olduğunu düşündük ve gerçekleşti." diye konuştu. Kaya kürsüden inerken kan davalısı Kemal Polat tarafından tebrik edildi.

 

Belediye başkanı Osman Baydemir ise İbrahim Halil Kaya Ana-Çocuk Sağlığı Merkezi'nin 1 ambulans, 1 gezici sağlık otobüsü, doktor, laborant, hemşire, röntgen teknikeri ve sağlık memurlarından oluşan 30 kişilik bir ekiple sağlık hizmeti yürüteceğini söyledi.