1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'PKK'nın elindeki tutsakları almaya hazırız'
'PKK'nın elindeki tutsakları almaya hazırız'

'PKK'nın elindeki tutsakları almaya hazırız'

DİYARBAKIR - İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, PKK'nın, devletin ya da ailelerin çağrılarının olması durumunda, kendilerinin, PKK'nın kaçırdığı kişileri almaya hazır olduklarını söyledi.

A+A-

İHD Diyarbakır Şube binasında açıklamalarda bulunan Bilici, kendilerinin geçmişten beri İHD olarak gelen başvuruları değerlendirip sonuca bağlama temelinde çalışma yürüttüklerini söyledi. Önceki yıllarda da, PKK'nın alıkoyduğu siyasetçilerin, askerlerin, polislerin buna benzer şahsiyetlerin, ailelerin başvurusu üzerine girişimde bulunduklarını hatırlatan Bilici, uygun koşullar oluştuktan sonra kendilerinin gidip bu kişileri aldığını ifade etti. Şu anda PKK'nın elinde kendilerinin kayıtlarına göre 10 kişinin olduğunu aktaran Bilici, “Asker, polis, korucu ve kaymakam adayı. Bunların aileleri bize başvurmuş, başvuruları mevcuttur. Eğer ki tarafların bu konuda bir çağrısı olursa işte PKK'nın devletin ya da ailelerin bir çağrısı olursa biz her zaman geçmişte olduğu gibi bu kişileri alma noktasında hazır olduğumuzu ve üzerimize düşen sorumluluk neyse yerine getirebiliyoruz. Bu konuda İHD her zaman özgürlükten, insan haklarından yana tavır koymuştur. Bu temelde de genel başkanımız ile beraber biz eğer ki böyle bir çağrı oluşum girişim olursa, bölge şubelerimiz ile Diyarbakır Hakkari şube ile bu temelde bu insanları alıp getirebiliriz. Bu konuda üzerimize düşen sorumluluğu almaya hazırız” dedi. Alıkonulanların bırakılmasının önemli olduğunun altını çizen Bilici şöyle devam etti:
“Düşünce, kimlik ve bulunduğu statü ve mevkiden dolayı kimsenin alıkonulmaması lazım. Bu bizim sadece PKK'ya değil, aynı şekilde devlete de çağrımız oldu geçmişte de. Binlerce Kürt siyasetçisi insan hakları savunucusu siyasetçiler belediye başkanları parlamenterler içeride. Doğrusu ben buna bağlamıyorum. Karşılıklı bırakma temelinde değil. Biz baştan beri şunu söyledik, hiç kimse bu temelde tutuklanmaması, özgürlüklerinden mahrum bırakılmaması gerekiyor. Herkesin salıverilmesi lazım, herkese çağrımız aynı şekildedir. Bu adımlar kuşkusuz bu barış sürecine katkı sunacaktır. Buna benzer iyi niyet adımları sürecin önünü açacaktır. PKK, bu temelde iyi niyet gösterip bu kişileri salıverme kararı verirse biz bu temelde insan hakları kurumu olarak üzerimize düşeni yerine getiririz ve alırız almaya da gideriz. Mevcut ve uygun koşullar oluşursa, askeri operasyonların durması gerekir bölgede bizim yapacağımız çalışmalar ya da gidebilme koşullarının oluşması lazım. Devlet biran önce elindeki uzun süredir tutuklu bulunan, ben bu olaylardan bağımsız olarak söylüyorum, Kürt siyasetçiler insan hakları savunucuları ve sivil toplum örgüt temsilcileri ve yöneticilerinin de artık salıverilmesi lazım ve güven ortamının oluşması temelinde sürecin önünün açılması temelinde bence son derece önemlidir ve biz bu beklenti içerisindeyiz.”

HABERE YORUM KAT