1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. PKK'lilerin Cenazeleri memleketlerine gönderildi
PKK'lilerin Cenazeleri memleketlerine gönderildi

PKK'lilerin Cenazeleri memleketlerine gönderildi

Fransa'nın başkenti Paris'te öldürülen 3 PKK'linin cenazesi Diyarbakır'da düzenlenen törenin ardından memleketlerine gönderildi.

A+A-

Paris'te öldürülen PKK kurucularından Sakine Cansız, Kürdistan Ulusal Kongresi Paris temsilcisi Fidan Doğan ve Kürt Aktivist Leyla Söylemez'in cenazeleri bugün Diyarbakır Batıkent Meydanında yapılan törenin ardından memleketlerine gönderildi.

Cenaze törenine katılan BDP eş başkanları Selahattin Demirtaş ile Gülten Kışanak, vekiller Sabahat Tuncel, Ahmet Türk, Aysel Tuğluk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt birer konuşma yaptılar.

Ahmet Türk yaptığı konuşmada, "Bugün herkes büyük bir hassasiyet beklemektedir. Ancak ve ancak barış karşılıklı saygıyla oluşur. Barış halkların birbirini tanımasıyla oluşur. Barışta adalet ve eşitlik olmalıdır. Biz bu duyguyla bugün ölülerimizi uğurluyoruz' ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından programın olaysız bir şekilde sona erdi.3 PKK'linin cenazesi ise Tunceli, Kahramanmaraş ve Mersin'e gönderildi.

 

 

(M.Sait Adiyaman, Yasin Kavaklı-İLKHA)

HABERE YORUM KAT