1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. PKK terör listesinden çıktı
PKK terör listesinden çıktı

PKK terör listesinden çıktı

Avrupa Adalet Divanı (CJE) PKK ve KONGRA-GEL’in Avrupa Birliği tarafından terör örgütü listesine alınması kararını iptal etti.

A+A-
Avrupa Adalet Divanı PKK ve KONGRA-GEL'in AB terör listesine karşı başvurusunu karara bağladı. Mahkeme yaptığı kısa açıklamada Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi'nin kararını kınadı. Açıklamada “Mahkeme Konsey'in kimlikleri üstte belirtilen (PKK ve KONGRA-GEL)'e ilişkin kararını iptal etti” denildi. 
 
PKK ve Kongra-Gel'in AB 'terör örgütleri' listesine karşı Avrupa Adalet Divanı'nda dava açtığı davanın ilk duruşması Ocak ayı sonunda Lüksemburg'da görülmüştü. Yaklaşık bir saat süren duruşmaya PKK ve Kongra-Gel'i dört İngiliz avukat savunmuştu. 
 
Avukatlar 'terör listesine' karşı 10 klasör dolusu delili mahkemeye sunarak, ateşkes sürecinde PKK ve Kongra-Gel'in 'terörist örgütler' listesine alınmasının yanlış olduğunu söylemişlerdi. PKK'nin listeye alınmasının barışa hizmet etmediğini anlatan avukatlar, mahkemenin de kararın adil olmadığı yönünde bir karar alması talebinde bulunmuşlardı. 
 
PKK 2 Mayıs 2002 tarihinde AB 'terör örgütleri' listesine alınmıştı. Ekim 2003 tarihinde kurulan Kongra-Gel ise Şubat 2004'te listeye alınmıştı. PKK'nin AB terör örgütleri listesinde yer almasına karşı Ekim 2002'de açtığı dava Avrupa Adalet Divanı (CJE)'nin Asliye Hukuk Mahkemesi (TPI) tarafından geçen yıl geri çevrilerek yetkisizlik kararı alınmıştı. Ancak CJE Savcısı Juliane Kokott, Eylül 2006'da PKK'nin AB'nin listesinde yer almasına karşı yaptığı itirazın hukuki olarak değerlendirilebileceğini açıklamıştı. Adalet Divanı, AB'nin en üst mahkeme olduğu için ulusal mahkemelerin aldıkları kararları da bozarak yeniden ele 
 
AKPM LİSTEYİ İLLEGAL İLAN ETMİŞTİ 
 
Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) 23 Ocak günü 2 ret oyuna karşı 110 oy ile AB ve BM 'Terörist Örgütler Listesi'ni illegal ilan etmişti. Bu kararla birlikte 11 Eylül sonrası ABD'nin teşviki ile hazırlanan terör listeleri daha da tartışmalı hale gelmişti. AKPM'nin kabul ettiği rapor İsviçreli parlamenter Dick Marty tarafından hazırlanmıştı. 
 
TERÖR LİSTESİ ÇÖKTÜ 
 
Temmuz 2007'de ise CJE Filipin Komünist Partisi (CCP), Filipin Ulusal Demokratik Cephesi (NDFP) lideri profesör Jose Maria Sison ve Hollanda-Filistin El Aksa Vakfının 2022 yılında Avrupa Birliği terör listesine alınması kararını bozmuştu. Bu karar da listede yer alan diğer örgüt ve şahsiyetler için emsal niteliğindeydi. 
 
PKK ve KONGRA-GEL'in başvurusuna da cevap verilmesi ile birlikte AB'nin terör örgütü listesinin tamamen çöktüğü yorumları yapılıyor. Bir çok çevre sözkonusu listenin siyasi mülahazalarla hazırlandığı tepkisinde bulunuyordu.
 
(ajanslar)

HABERE YORUM KAT