1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. PKK Çınar saldırısını üstlendiğini açıkladı
PKK Çınar saldırısını üstlendiğini açıkladı

PKK Çınar saldırısını üstlendiğini açıkladı

Diyarbakır'da 1'i polis 5 sivilin hayatını kaybettiği Çınar saldırısına ilişkin açıklamada bulunan HPG, saldırıyı üstlendi.

A+A-

Fırat Haber Ajansı’nın haberine göre, HPG, Van’da 12 PKK'linin öldürülmesine karşılık Çınar'daki saldırıyı gerçekleştirdiğini açıkladı.

Diyarbakır’ın, Çınar ilçesindeki emniyet binasına bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıyı PKK’nın silahlı kanadı HPG üstlendi. HPG, “Ölen sivil ve çocuklardan dolayı üzüntü duyuyoruz”dedi.

Açıklamada HDP’nin çağrısı duymazdan gelinerek özür dilenmezken saldırıda bir değil, en az 30 polisin öldürüldüğü öne sürüldü.
14 Ocak’ta Çınar İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde bomba yüklü araç infilak ettirilmiş, roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlenmişti. Saldırıda bir polis, biri çocuk beş sivil hayatını kaybetmiş, 39 kişi de yaralanmıştı.

HPG, Van’da bir villada öldürülen 12 kişinin intikamını aldıklarını belirterek, “Yapılan eylemde tam sayı netleştirilememekle birlikte, eylem sırasında binada olan 30’un üstü polisin öldüğü tespit edilmiştir. Ancak yandaş medya tarafından bu eylemde bir polis ve beş sivilin yaşamını yitirdiği servis edilmiştir. Bu haberler gerçeği yansıtmamaktadır” dedi.

HPG’nin genel çizgisi ve siyasal amaçları gereğince hiçbir zaman sivilleri hedef almadığı savunulan açıklamada, “Bu eylemde de hedef güvenlik kuvvetleridir. Herhangi bir biçimde sivillerin zarar görmemesine özen gösterilmiştir. Ancak buna rağmen bu eylem nedeniyle sivil insanlarımızın yaşamını yitirmiş olmasından dolayı üzüntümüzü vurgulamak istiyor, yaşamını yitiren sivil insanlarımızın ailelerine başsağlığı diliyoruz”denildi. (Diken)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler