1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Pir: Bu adam yarın 'Kürtler yoktur' derse şaşırmayın
Pir: Bu adam yarın 'Kürtler yoktur' derse şaşırmayın

Pir: Bu adam yarın 'Kürtler yoktur' derse şaşırmayın

Yeni yaşam" şiarıyla genel seçimlere hazırlanan HDP'li adaylar, halkla bir araya gelmeye devam ediyor.

A+A-
Diyarbakır'da yurttaşlarla bir araya gelen HDP'li aday Ziya Pir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çözüm süreci ile ilgili söylemlerini değerlendirerek, "Bu adam, yarın 'Kürtler yoktur' dese şaşırmayın" dedi.
 
 
Erdoğan'ın meydanlarda Kur'an-ı Kerim'i kullanarak HDP aleyhine kara propaganda yaptığını vurgulayan Pir, "HDP'liler ve Kürtler biliyor ki o kutsal kitapta 'hırsızlık yapmayın' yazılıdır. Eğer o kutsal kitabı sallamayıp okusaydı, ondan haberi olurdu" dedi.
 
 
HDP, Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bağlı Yuvacık köyünde de seçim bürosu açtı. HDP Milletvekili Adayı Ziya Pir'in katıldığı büro açılışında HDP ve BDP il ve ilçe yöneticileri de yer aldı. Kürt ulusal marşı "Ey Raqîp'in okunmasıyla başlayan açılışta konuşan Milletvekili Adayı Ziya Pir, Kobanê'ye yönelik saldırılarına devam eden DAİŞ çetelerine ve onlara AKP iktidarının verdiği destek üzerinde durdu, Kobanê'ye saldıran DAİŞ çetelerinin Ankara'da işbirlikçileri olduğunu belirten Pir, "Bu çetenin işbirlikçileri utanmadan gelip Kürtlerden oy istiyor. Ama nasıl istiyorlar biliyor musunuz? Bir yanlarında jandarma bir yanlarında polis ile gelip oy istiyorlar. Ama 7 Haziran'da onları buradan söküp atacağız" diye belirtti.
 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Çözüm Süreci'ne ilişkin sözlerine de yanıt veren Pir, "Bu adam, yarın 'Kürtler yoktur' dese şaşırmayın" dedi. Erdoğan'ın açılış adı altında yaptığı seçim çalışmalarında, meydanlarda Kur'an-ı Kerim'i kullanarak HDP aleyhine kara propaganda yapmasına işaret eden Pir, şunları söyledi:
 
 
"HDP'liler ve Kürtler biliyor ki o kutsal kitapta 'Hırsızlık yapmayın' yazılıdır. Eğer o kutsal kitabı sallamayıp okusaydı, ondan haberi olurdu. Ama onlar bu ülkeyi parsel parsel götürüyorlar. Onlar bu güzelim anaların barış umudunu da çalmak istiyorlar. Biz buna asla izin vermeyeceğiz. Eğer umudumuzu çaldırmak istemiyorsak 7 Haziran'da güçlü bir şekilde onları sandığın dibine gömüp, bu coğrafyadan söküp atmalıyız."
 
 
Yapılan konuşmalarının ardından halaylar çekildi. Halayların ardından Barış Anneleri İnisiyatifi adına yaşanan bir çatışmada yaşamını yitiren bir PKK'li annesi, Milletvekili Adayı Pir ve diğer kurum temsilcileri, seçim bürosunun açılış kurdelesini kesti.
 
Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde de, HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Ziya Pir seçim çalışmaları kapsamında esnaf ziyaretinde bulundu. Beraberindeki partililerle çarşı merkezindeki esnafı ve Maden Yolu ile Diyarbakır Yolu üzerinde bulunan esnafları ziyaret eden Pir, yurttaşlarla sohbet etti. Ziyaretler sırasında bir esnaf Pir'e, "Madem siz o kadar uzak bir memleketten gelip bu parti için oy istiyorsunuz biz de tereddütsüz oy vereceğiz size" dedi.
Pir ise yurttaşa, "Size kendi partinize oy verin demeye geldim" yanıtını verdi. Bir fırına da giren Pir, işçilerle birlikte ekmek pişirdi.
 
 
Seçim çalışmaları kapsamında Silvan'a gelen HDP Diyarbakır Milletvekili adayları Nimetullah Erdoğmuş ve Nesrin Şanlı, Yolarası (Qurtê) köyünde aralarında Silvan Belediyesi eşbaşkanları, HDP ve DBP'li yöneticilerin de bulunduğu kalabalık grup tarafından karşılandı. Konvoy halinde Silvan'a gelen kitle buradan dağ köylerinde ziyaretler gerçekleştirdi.
 
 
Seçim çalışmalarının ilk durağı olan Kayadere (Ferhend) köyünde HDP'liler köyün ileri gelenleri tarafından karşılandı. Erdoğmuş, burada yaptığı konuşmada AKP'nin dini siyasete alet eden politikalarına tepki gösterdi. Daha sonra Erdoğmuş, dedesinin köyün ileri gelen âlimlerinden ve 1950'li yıllarda vefat eden Seyda Molla Yahya'nın talebesi olduğunu belirterek kabristanını ziyaret etti.
 
Korucu köyünde "Biji Serok Apo" sloganları
 
Köy ziyaretlerinin bir başka durağı ise korucu köyü olan Boyunlu (Boşat) oldu. HDP heyeti köyde, "Bijî serok Apo" sloganları ve PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterleriyle karşılandı. Büyük bir coşku ile karşılanan adaylar, halk ile sohbet etti. Yine Onbaşılar (Baqûz) köyünde de ziyaretler gerçekleştirilen ziyaretlerde HDP'lilere yoğun ilgi gösterildi.
 
 
HDP milletvekili adayları Merkez Yenişehir'e bağlı Şemsiler Mahallesi'nde kitlesel bir coşkuyla seçim bürosu açtı. Açılışa Amed milletvekili adayı Feleknas Uca, HDP İl Eş başkanı Ömer Önen, Yenişehir Belediye Eş başkanı Selim Kurbanoğlu,HDP,DBP Yenişehir İlçe Eş başkanları ve çok sayıda yurttaş katıldı.
 
 
Büro açılışının düzenlendiği alana, HDP bayrakları asıldı. Seçim bürosu önünde toplanan yüzlerce yurttaş, açılış öncesi özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşunda bulundu.
 
 
Açılış konuşmasını gerçekleştiren Ömer Önen'Yeni bir özgür bir yaşamı yaratacağız. Amed her zaman tarih yazdığı için diyorum ki; Amed 7 Haziran'da bir kez daha tarih yazacak. Şimdi özgürlük zamanıdır" dedi. Önen'in ardından konuşan vekil aday Felaknas Uca ise,"Devlet tarafından uygulanan hiçbir baskı ve  zulüm 7 Haziran da ki başarımızın önüne geçemeyecektir” dedi.
 
 
Açılışın ardından kadın ve gençlerden oluşan yüzlerce kişi, yerel müzik guruplarının söylediği şarkılar eşliğinde halaya durdu.
 
 
Bağlar'da umudun adı HDP
 
 
HDP Diyarbakır Milletvekili adayları, Bağlar'da da seçim çalışmalarını hızlandırdı. HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Feleknas Uca ve beraberindekiler Bağlar'da düzenledikleri esnaf ziyareti sırasında uğradıkları bir dokumacı fabrikasında, her yere asılmış HDP seçim bildirileriyle karşılaştı. Çalışanlarına ayda 300 lira veren fabrikada, sadece kadınlar çalışıyor.
 
HDP Bağlar'da esnaf ziyaretleri düzenlemeye devam ediyor. HDP Bağlar'da her gün binlerce yurttaşla bir araya geliyor. Seçim çalışmaları kapsamında Şêyhşamil Mahallesi Cengizler Caddesi esnafını ziyaret eden HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Feleknas Uca, esnaf ve yurttaşlardan tam destek aldı. Aday'a Bağlar Belediyesi Eş Başkanı Birsen Kaya Akat'ın yanı sıra DBP ve HDP ilçe yöneticileri eşlik etti. HDP Aday ve seçilmişlerin esnaf ziyareti sırasında uğradıkları dokumacı fabrikanın her tarafına asılmış HDP seçim bildirileriyle karşılaşan heyet, fabrikada çalışan işçilerle uzun uzun sohbet etti. Ayda 300 liraya ve sadece kadınların çalıştığı fabrikada HDP işçilerin umudu olmuş durumda.
 
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT