1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Peygamberler şehri Eğil dünyaya açılıyor
Peygamberler şehri Eğil dünyaya açılıyor

Peygamberler şehri Eğil dünyaya açılıyor

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ı tüm dünyaya tanıtabilmek için 15-16 Mayıs tarihlerinde 'Peygamberler Sempozyumu ve Tanıtım Günleri' etkinliği düzenleniyor.

A+A-

Peygamberler şehri olarak bilinen Diyarbakır'ın Eğil ilçesinin tanıtımı için düzenlenecek olan sempozyum nedeniyle Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, bir toplantı düzenledi.

Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Dicle Üniversitesi Rektörü Ayşegül Jale Saraç, Diyarbakır Müftüsü Nimettulah Erdoğmuş ve Eğil İlçe Kaymakamı Taner Bircan'ın da katıldığı toplantıda Diyarbakır'ın turistik öneminden konuşuldu. Hz. Zülkifl ve Hz. Elyesaa'nın kabirlerinin Diyarbakır'da bulunduğuna dair isminin Kuran-ı Kerim'de geçtiğini belirten Vali Mustafa Cahit Kıraç, Nebi Harun, Nebi Hallak, Nebi Harut, Nebi Ömer, Nebi Danyal ve Nebi Hürmüz'ün de kabirlerinin Eğil ilçesinde bulunduğunu söyledi.

Vali Kıraç, ''Bütün bunları ve üniversitemizi tanıtmak adına sayın rektörümüz şuan yanımızda kendisine teşekkür ediyoruz. Müftümüz bizimle beraber ve sayın kaymakamımız çok büyük gayretler göstererek bugünleri hazırladı. Sempozyum ilk defa uluslararası nitelikte olacaktır. Buna değişik ülkelerden akademisyenler katılarak burada fikirlerini ve görüşlerini sunacaklardır. Diyarbakır'ı bütün yönleriyle hem kendimize hem dünyaya hem de diğer vilayetlerimize başta komşu vilayetlerimiz olmak üzere tanıtmak istiyoruz. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde Diyarbakır'ı tanıtan bir CD hazırlamıştık.

Suzan Suzi orada da halk müziği eşliğinde Diyarbakır'ın kültür varlığını tanıtmıştık. Şimdi inşallah ayın 15'ine yetiştirebilirsek gayret gösteriyoruz. Diyarbakır'daki peygamberler kabri, peygamberlerimiz, dini mekanlar, camilerimiz ve taasavuf müziği eşliğinde böyle bir tanıtım materyalini de yetiştirmeye gayret gösteriyoruz. Yine 23-26 Mayıs tarihleri arasında İslam tarihçileri derneği ve valiliğimizin işbirliği ile İslam tarihçileri toplantısını Diyarbakır'da gerçekleştiriyoruz. Diyarbakır'ın İslam tarihi içerisindeki yeri ve önemi nedir bunu ele alınıp tartışacağız. İlimizde merhum Sarı Saltuk var Haziran ayı içerisinde de Sarı Saltuk'u anma toplantısını şimdiden hazırlıyoruz.

Bu naif ortamı, güzel ortamı gölgeleyecek davranışlardan bizim kaçınmamız lazım. İnsanları hoşgörü içerisinde, barış ve kardeşlik içerisinde onlara en güzel ev sahipliğini yapıp göstermemiz lazım. Bu sempozyumları Diyarbakır'ı, Diyarbakırlıların kadim kültürüyle gelen misafirleri buluşturma etkinliği olarak kabul ediyoruz. Diyarbakır insanının ne olduğunu yapılan programlarla anlatmak istiyoruz, bugünkü programların asıl amacı buydu. Sizi de bu programımızın müşterek ortağı olarak görüyoruz ve çok sayıda insan gelsin bu etkinliği izlesin ki Diyarbakır hakkettiği yeri alsın'' dedi.

Düzenlenecek olan etkinliğe destek veren Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç da Diyarbakır'ın kültür ve tarih şehri olması nedeniyle önemli bir inanç merkezi konumunda olduğunu ve dünyada örneği görülemeyecek ciddi bir manevi potansiyel değere sahip olduğunu dile getirdi. Düzenlenecek olan etkinlikte Diyarbakır Valisi ve Eğil İlçe Kaymakamı'nın büyük emeklerinin olduğunu anlatan Saraç, "Biz de üniversite olarak destek vermeye çalışıyoruz. İnşallah tüm dünyaya sunabileceğimiz çok güzel bir sempozyum olacak. Artık bu kabuğu kırmamız gerekiyor. Eğer biz bunun gerçek güzelliğini tüm dünyaya gösterebilirsek önce kendimiz tanımamız gerekiyor, daha sonra tüm dünyaya tanıtabilirsek sanırım akın akın tüm dünya buradaki güzellikleri görmeye gelecek ve bambaşka bir Diyarbakır, kabuğunu kırmış ekonomik sıkıntılarını aşmış bir Diyarbakır ortaya çıkacak'' şeklinde konuştu.

Sempozyum için çok ciddi hazırlıklar yaptığını aktaran Eğil İlçe kaymakamı Taner Bircan, düzenlenecek olan konferansın Dicle Üniversitesi Konferans Salonu'nda yapılacağını ve Eğil'in gerçek dokusunu, bütün güzellikleriyle 'Peygamberler şehri Eğil' sloganlarıyla dünyaya tanıtmak amacıyla yola çıktıklarını ifade etti.

(EMA-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT