1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Petrol fiyatları ABD'li şirketleri de vurdu
Petrol fiyatları ABD'li şirketleri de vurdu

Petrol fiyatları ABD'li şirketleri de vurdu

ABD'li büyük enerji şirketleri, petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle 2015 yılı için yatırım harcamalarını azaltacaklarını duyurdu

A+A-
ABD'li büyük enerji şirketleri, petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle 2015 yılı için yatırım harcamalarını azaltacaklarını duyurdu. Hazirandan bu yana yüzde 50'den fazla değer kaybeden brent türü ham petrol, ABD'li dev enerji şirketlerini de olumsuz etkiledi.
 
ABD'nin en büyük petrol şirketi ExxonMobil, 2015-2017 arası için yatırım harcamalarını yüzde 6 azalttığını açıkladı.
 
Ülkenin en büyük üçüncü petrol firması ConocoPhillips ise gelecek yıl için yatırım harcamalarını yüzde 20 azaltarak 13,5 milyar dolara çekeceğini duyurdu.
 
Linn Energy'den yapılan açıklamada da 2015'te yatırım harcamalarının yüzde 53 azaltılarak 1,15 milyar dolardan 730 milyon dolara çekildiği bildirildi. Apache Corporation adlı şirket ise 2015 için yatırım harcamasını 5,4 milyar dolardan 4 milyar dolara düşüreceğini açıkladı.
 
Marathon Oil, 2015 için yatırım harcamalarının yüzde 20 azaltarak 4,3 milyar dolara, Continental Resources harcamalarını 4,6 milyardan 2,7 milyar dolara, Chesapeake Energy ise yatırımlarını yüzde 8 azaltarak 1,35 milyar dolara çekeceğini duyurmuştu. ABD'nin en büyük ikinci petrol şirketi Chevron ise 2015 harcamaları için henüz bir açıklama yapmadı.
 
Haziran ayında 115 dolar olan brent türü ham petrolün fiyatı Asya ve Avrupa ekonomilerinin büyüme hızının azalması, ABD'nin kaya petrolü üretim miktarının yükselmesi, piyasalardaki yüksek petrol arzı, küresel petrol talebinin düşmesi ve Amerikan dolarının değer kazanması gibi nedenlerle son 5,5 yılın en düşük seviyesine ulaştı.
 
Petrolün varil fiyatı 6 Ocak itibariyle 52 dolar seviyesinden işlem görüyor.

HABERE YORUM KAT