1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Petrol 50 doların altını görecek
Petrol 50 doların altını görecek

Petrol 50 doların altını görecek

Petrol fiyatlarındaki düşüş devam ederken; yatırımcılar rakamların 50 doların altına inip, sonra 2016'ya kadar 100 dolar seviyesini görebileceği tahmininde bulunuyor.

A+A-
Petrol fiyatlarındaki düşüş devam ediyor. Dün petrolün varil fiyatı 54 dolara kadar gerilerken; uzmanlar, petrolün bunun da altına inip daha sonra yükseleceğini tahmin etti. Finans çevreleri, 2016'ya kadar yeniden 100 dolar seviyelerinin görüleceği tahmininde bulundu.
 
Uluslararası Enerji Ajansı Başekonomisti Fatih Birol, petrol fiyatlarındaki düşüşün geçici olduğunu söyledi. Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği Başkanı Arif Ünver ise petrol fiyatlarının manipülatif bir biçimde düşürülerek Rusya'nın zayıflatılmak istendiğini belirterek, "Bu noktada özellikle türev piyasalar önem kazanıyor. Çünkü siz türev piyasalarda bir malın değerini 1'e 400 oranında kaldıraç kullanarak sanal arz ya da talep yaratabilirsiniz" dedi. Kredi derelecendirme kuruluşu Moody's, fiyatlardaki düşüşü 'şok' olarak nitelediği açıklamasında, gerilemenin kalıcı hale gelmeyeceğini savundu, uzun vadede fiyatların 80 doların üzerine çıkacağını tahmin etti. 
 
REVİZE ETTİLER 
 
Bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's da 2015 yılı ortalama fiyat tahminini Brent için 105 dolardan 90 dolara revize etti. Citigroup, Suudi Arabistan'ın günlük üretimini 500 bin varil azaltması halinde Brent petrolünde fiyatın tekrar 100 dolar/varil seviyesine doğru yükselebileceğini vurguladı.
 
Berstein Researsch, petrol fiyatının dibe vurarak yükselişe geçmeden önce 50 dolar/varil seviyesini görebileceğini bildirdi. Amerikan enerji girişimcisi T. Boone Pickens, Brent petrolünün 12 ile 18 aylık dönemde 90-00 dolara çıkacağını söyledi.

HABERE YORUM KAT