1. HABERLER

  2. DIŞ HABERLER

  3. Peşmergeler Diyala'dan çekiliyor
Peşmergeler Diyala'dan çekiliyor

Peşmergeler Diyala'dan çekiliyor

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetimi, Diyala eyaletindeki Peşmerge kuvvetlerini geri çekme ve bölgenin güvenliğini Iraklı güçlere devretme kararı aldı.

A+A-

Kürt yetkililer ile Irak hükümeti arasında Bağdat'ta imzalanan anlaşma gereği, Kürtlerin komşu eyaleti Diyala'da bulunan 4 bin Peşmerge'nin geri çekileceği belirtildi.Kürt yönetimine bağlı Peşmerge Bakanı Cafer Mustafa, çekilmenin önümüzdeki 10 gün içinde tamamen biteceğini söyledi. Cafer Mustafa, güvenlik operasyonunun sona ermesinin ve Peşmergelerin çekilmesinin ardından bölgenin güvenliğinin Irak Savunma Bakanlığı'na bağlı güvenlik güçlerine teslim edileceğini kaydetti.

Irak Savunma Bakanlığı Sözcüsü Muhammed El Askeri de bu anlaşmayı doğruladı. Askeri, merkezi hükümete bağlı güvenlik güçlerinin 25 Ağustos'tan itibaren Diyala'da göreve başlayacaklarını ifade etti. Muhammed El Askeri, Diyala'da bulunan 34. Peşmerge Tugayı'nın Diyala'dan ayrılarak Kürt bölgesinde 15. Dağ Tugayı'na katılacağını dile getirdi.

Kürt yönetimine bağlı gerilla birliklerinden doğal Peşmerge güçleri, 1 yıldan fazla süredir Diyala eyaletinde görev yapıyordu. Diyala, ülke genelinde şiddetin azalmasına rağmen hala kanlı saldırıların olduğu bir eyalet konumunda bulunuyor.

Sünni ve Şiiler ile Arap ve Kürtleri barındıran Diyala'da son haftalarda Amerikan ve Irak askerleri tarafından operasyonlar düzenleniyordu. Diyala'nın bazı bölgeleri El Kaide'nin kalesi olarak görülüyor.

Kürt yönetimi ile Bağdat arasındaki tansiyon, özellikle Kerkük meselesinden dolayı son zamanlarda iyice yükselmişti.