1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Peşin ödeme yapandan faiz ve gecikme bedeli almıyor
Peşin ödeme yapandan faiz ve gecikme bedeli almıyor

Peşin ödeme yapandan faiz ve gecikme bedeli almıyor

DİYARBAKIR- Dicle EDAŞ (Dicle Elektrik Dağıtım AŞ), geçmiş dönem borçlarını tek seferde ödeyen abonelerine faiz ve gecikme bedeli uygulamıyor.

A+A-

Dicle EDAŞ Genel Müdürü  Murat Karagüzel yaptığı açıklamada, yaklaşık 10 gün önce Diyarbakır'da düzenlenen törenle, İşkaya-Doğu Ortak Girişim Grubu`na devredilen Dicle Elektrik Dağıtım AŞ'nin, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Siirt, Şırnak ve Batman'da, 1 milyon 270 bini aşkın aboneye hizmet verdiğini söyledi.

Şirketi teslim alır almaz borçlu abonelere ödeme kolaylığı uygulaması başlattıklarını, "Geçmiş dönem elektrik faturanızı peşin ödeyin faiz ödemeyin" başlıklı kampanya kapsamında, geçmiş dönem elektrik faturalarındaki ana borcu peşin ödeyenlerden faiz ve gecikme bedeli alınmadığını kaydeden Karagüzel, şöyle konuştu:

"Firma olarak elektrik tüketimi konusunda abonelerimize yeni bir sayfa açıyoruz. Bu amaçla ilk kolaylığı geçmişten kalan borçları bulunan abonelerimize getirdik.  Geçmiş dönem elektrik faturalarındaki ana borcunu  peşin ödeyenlerden faiz ve gecikme bedeli almıyoruz. Uygulamayı 31 Temmuz 2013 günü sona eriyordu. Ancak 24 Temmuz 2013 günü Diyarbakır'da yapılan devir teslim töreninde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız'ın sürenin uzatılması yönündeki talebi üzerine 31 Ağustos 2013'e kadar uzatıldı. Bu kampanyaya borçlu abonelerimiz büyük talep gösteriyor. Fatura tahsil oranımız 2 kat arttı. Bu uygulamayla 600 milyon lira tutarındaki faiz ve gecikme bedeli alacağımızdan vazgeçiyoruz."

Kaçak elektrikle tarımsal sulama sorununu da çözmeye çalıştıklarını ifade eden Karagüzel, "Usulsüz tarımsal sulama sorununu çözmek için taraflarla görüşüyoruz. Bölgede kaçak elektrik kullanımı çok fazla. Bizim amacımız yıllardan beri alışkanlık hale gelen kaçak elektrik kullanım oranını azaltmaktır. Bunu cezalandırma tedbirleriyle yapmak istemiyoruz. Yeni uygulamalarla enerji kullanımında tüketim alışkanlığını değiştirmeyi hedefliyoruz" dedi.

Dicle EDAŞ (Dicle Elektrik Dağıtım AŞ), geçmiş dönem borçlarını tek seferde ödeyen abonelerine faiz ve gecikme bedeli uygulamıyor. Dicle EDAŞ Genel Müdürü Murat Karagüzel uygulamayla ilgili gazetecilere bilgi verdi.

HABERE YORUM KAT