1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Pereira'dan transfer açıklaması
Pereira'dan transfer açıklaması

Pereira'dan transfer açıklaması

Yeni sezon hazırlıklarını Düzce’de sürdüren Fenerbahçe'de teknik direktör Vitor Pereira basın toplantısı düzenledi.

A+A-

"Başarı için tüm mücadelemizi ortaya koyacağız" diyen Pereira, kamp sürecini değerlendirdi ve ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.  

“Bize harika şartlar sunulan bir tesiste hazırlıklarımızı sürdürüyoruz”

Sözlerine harika bir tesiste kamp yaptıklarını söyleyerek başlayan Pereira, “FenerbahçeResort ve Sport Topuk Yaylası Tesisleri'ni geçen sezondan da biliyorum. Bize harika şartlar sunulan bir tesiste hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Sakin bir şekilde işimize odaklanarak çalışma fırsatı bulduk. Takımı en iyi şekilde hazırlayabilmek için en iyi ortam sağlanıyor burada. Kampımızı burada yapmaktan dolayı çok memnunum. Misavirperverliklerinden dolayı burada çalışan herkese, Fenerbahçe Resort ve Sport Topuk Yaylası Tesisleri'nin yönetimine ve burada bize sıcaklığını gösteren etrafımızda her kim varsa teker teker teşekkür ediyorum” dedi.

“Şu ana kadarki çalışma sürecimizden çok memnunum”

Daha sonra kamp sürecini değerlendiren Pereira, “İstanbul'da kısa süreli çalışmamızın ardından buraya geldik. Özellikle altyapıdan gelen oyuncularımızı iyi bir şekilde analiz etme ve değerlendirme fırsatı bulduk. Fizik kondüsyon anlamında kendimizi geliştirdik. Taktiklerimizle ilgili bazı düşüncelerimizi oyuncularımıza aktarma fırsatı bulduk. Tabii biliyoruz ki hala çok az zamandır çalışıyoruz. Çalışmalarımıza bu şekilde devam etmemiz gerekiyor.

Şu ana kadarki çalışma sürecimizden çok memnun olduğumu söylemek istiyorum oynadığımız iki hazırlık maçında aldığımız skorlara rağmen. Çok erken oynadık bu maçları. Bu seviyede rakiplerle karşılaşabilecek düzeyde değildik. Hala tempomuzu arttırmaya ihtiyacımız var.

O maçlarda altyapıdan çok sayıda oyuncumuz vardı. Bizim bu maçlara ihtiyacımız var. Ritmimizi arttırmaya ihtiyacımız var. Hala zamana ihtiyacımız var ve zamanı iyi bir şekilde kullanmak istiyoruz Şampiyonlar Ligi'nde oynayacağımız ilk karşılaşmaya kadar” şeklinde konuştu.

“Altyapıdan 1-2 oyuncumuz bizle birlikte yoluna devam edecek”

Kamp sürecinde altyapıdan çoğu oyuncuyu da tanıma fırsatı bulduğunu ifade eden Potrekizli teknik adam, “Zaten birçoğunun kalitesini geçen sezondan biliyordum. Onların çoğunu tanıyorum artık.

Geçen sezon da altyapıdan çok oyuncu çalışmalarımıza katılmıştı. Burada bir kez daha onları değerlendirmeye çalıştık. Bir anlamda kampta beraber vakit geçirdiğimiz için kişiliklerini de daha iyi tanıma fırsatı buldum. İnanıyorum ki  altyapıdan 1-2 oyuncumuz sezon içerisinde bizle birlikte yoluna devam edecektir” diye konuştu.

“Takımımı iki farklı sistemde oynamaya hazırlamaya gayret gösteriyorum”

Vitor Pereira önümüzdeki sezon sahaya yansıtacakları oyun sistemiyle ilgiliyse şu ifadeleri kullandı: “Yapmaya çalıştığım en önemli nokta; Takımımı iki farklı sistemde oynamaya hazırlamaya gayret gösteriyorum.

Sezon içerisinde bazı maçlarda üç, bazı maçlarda da dört savunmayla oynamamız gerekecek. Daha ofansif oynamamız gereken karşılaşmalar olacak veya maçın gidişatına göre karar vermemiz gereken karşılaşmalar olacak. O yüzden bazen dört bazen de üç savunmayı tercih edeceğiz bu sezon.  Şu anda zamanı değerlendirmeye çalışıyoruz. Bu sistemleri iyi bir şekilde anlamaya gayret gösteriyoruz. Zamana ihtiyacımız var. Zamanla daha iyi olacağız. A Takım oyuncularımız aslında 2-3 gün önce tamamen buraya gelmiş bulunuyorlar. Onların da katılmasıyla ilerleyen günlerde daha iyi olacağız.”

“Başarı için tüm mücadelemizi ortaya koyacağız”

Fenerbahçe'yi ligde şampiyonluğa, Avrupa'da ise iyi seviyelere getirecek bir takım hazırladıklarını belirten Vitor Pereira, “Aslında daha güçlü müyüz değil miyiz bunu sadece sonuçlar gösterir. Şu anda çok istekli ve çok büyük bir arzulu çalışıyoruz. Ne istediğimizi daha iyi biliyoruz. Şu ana kadar yeni katılan arkadaşlarımızdan ve çalışmalarımızdan çok memnunum. İnanıyorum ki çok güçlü bir takım olacağız.

Sezon boyunca bunu sahaya yansıtmak istiyoruz. Hem Türkiye Ligi'nde şampiyonluğa ulaşabilecek hem de Avrupa'da iyi seviyelere gelecek bir takım olacak. Başarı için tüm mücadelemizi ortaya koyacağız. Aynı zamanda yönetimimizin ve Başkanımızın yapmış olduğu çalışmalar ve getirmiş olduğu oyuncular beni çok mutlu etti. Fenerbahçe'nin şampiyon olabilmesi için iyi bir ortam sağlanıyor burada. Umarım istediğimiz sonuçları da alırız” ifadelerini kullandı.

“Gregory van der Wiel, bu takıma iyi hizmetler sunacak”

Gökhan Gönül'ün transferiyle ilgili de bir değerlendirme yapan Pereira, “Benim ülkemde de böyle transferler gerçekleşiyor. Benfica'dan Porto'ya, Porto'dan Benfica'ya ya da Sporting Lizbon'a bu tarz transferler gerçekleşiyor. Eğer kulüple oyuncu anlaşamazsa oyuncunun kendi hayatına yön verme, yeni oynayacağı kulübü seçme hakkı var. Gökhan Gönül kendi hayatına dair bir karar verdi ve Beşiktaş'ı seçti. Ben bu konuyu bu şekilde değerlendiriyorum. O bir oyuncu ama bir yandan da insan.

Birkaç sene öncesine kadarPortekiz'de oyuncular 10-15 yıl tek takımda oynayıp futbolu bırakıyorlardı. Ama artık devir değişti. Tüm Avrupa'da gereksinimlere göre, kulüplerin, kadroların ihtiyaçlarına göre bu tarz transferler yaşanıyor. Benim fikrimin önemi yok bu konuda. Artık oldu. Bunlar yaşandı.

O, yeni kulübünde forma giyecek. Biz iyi ve organize bir kulübüz. Onun yerine o mevkiide oynayacak oyuncuyu hızlı bir şekilde getirdik. Kaliteli bir transferyaptığımızı düşünüyorum. Gregory van der Wiel'in bu takıma iyi hizmetler sunacağı bir oyuncu olduğunu inanıyorum” dedi.

“Yeni sezonda daha güçlü ve agresif olmalıyız”

“Geçen sezon çok iyi oynadığımız maçlar da kötü oynadığımız maçlar da oldu” diyen Vitor Pereira sözlerini, “ Sezon sonuna kadar şampiyonluk mücadelemizi sürdürdük. Avrupa'da serüveni en uzun olan Türk takımıydık. Kupa'da da finale ulaştık ama kupasız kapattık. Bu açıdan iyi bir sezon sonu gerçekleştiremedik. Bu sene daha iyi olmalıyız. Oyuncuları ve bu ülkeyi daha iyi tanıyorum.

Ülkede oynanan futbol tarzını ve Türkiye Ligi'ni daha iyi tanıyorum. Bunlar avantaj hanemizde yazan noktalar. Bu avantaj durumu hem oyuncularımız hem de bizim için geçerli. Yeni gelen oyunculara da anlatacaklarımız açısından avantaj teşkil ediyor. Yeni sezonda daha güçlü ve agresif olmalıyız. Mental açıdan daha kuvvetli kalmayı başarmalıyız.

Artık sezon sonunda elimizde bir şeyler olmalı. Bundan kastım, bu sezon kupaları camiamıza getirmeliyiz. Buna mecburuz. Geçen sezon iyi şeyler de kötü şeyler de oldu. Sezon sonu kazanamadığımızdan dolayı sadece kötü şeyler oldu diye değerlendiremeyiz geçen sezonu. İyi maçlar, hem Avrupa'da hem Türkiye'de vardı. Yeni sezona iyi hazırlanmalıyız ve göreceğiz yeni sezon bize neler getirecek” diyerek sürdürdü.

“Taraftarlarımızdan ricam her zaman yanımızda olsunlar”
Taraftarlardan kulübe takıma her zaman destek olmaları konusunda ricada bulunan Pereira, bu sezon maçlar ve kupalar kazanmak istediklerini şu sözlerle dile getirdi:

“Geçtiğimiz sezon ben de gerçekten büyük üzüntü yaşadım. Hayat böyle. Kutlama yapacağınız üzgün olacağınız anlar var. Tecrübelerimizden ders almak önemli. Geçen sene yaptıklarımızı uzun uzun düşündüm. Yaptığımız hatalardan ve geçen sezon edindiğimiz tecrübelerden gerekli dersleri almaya gayret gösterdim.

Daha güçlü ve iyi bir takım olabilmek için bütün gayretimizi gösteriyoruz. Bu sezon maçlar kazanmak, kupalar kazanmak için mücadelemizi her zaman devam ettirmek istiyoruz. Umarım sezon sonu CV'me burada kazandığımız kupaları ekleyebilirim. Taraftarlarımızdan ricam her zaman yanımızda olsunlar. Bu takıma inanabilirler güvenebilirler. Bu kulübe her zaman desteklerini göstersinler.”

“İlk maça kadar en iyi şekilde hazırlanmak için elimizden geleni yapacağız”

Avrupa Şampiyonası sonra yaşanan tipik bir sezon başı yaşandığını belirten Pereira, “Oyuncuların uzun sezonun ve Avrupa Şampiyonası'nın ardından dinlenmeye ihtiyaçları var. İdeal durum daha fazla zaman bulup daha fazla çalışmak olurdu ama bu mümkün olmadı. İlk maça kadar en iyi şekilde hazırlanmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

“Umarım final günü Portekiz sahadan galibiyetle ayrılan taraf olur”

Avrupa Şampiyonası'nda finale yükselen Portekiz'le ilgili de değerlendirme yapan Vitor Pereira, “Açıkçası Portekiz turnuvaya iyi başlamadı. Çok fazla sayıda beraberlikle girdi turnuvaya.

Yavaş başlangıç yaptı. Ama şu an finale gelmiş bir Portekiz söz konusu.Fransa'da Fransa'yla karşılaşacaklar. Bu Portekiz için bir handikap. Fransa'da yaşayan çok sayıda göçmenin takıma destek vermek için statta olacaklarını düşünüyorum.

Zor bir maç olacak. Luis Nani kısmına gelecek olursak. Kendi kalitesi çerçevesinde oyununu sahaya yansıtıyor. Takımla birlikte yükseldiği bir turnuva geçirdi. Şu anda hep birlikte finale kadar geldiler ve elinde final oynama fırsatı var.

Bu finalin sonucu ne olur bilmiyorum tabii. Sonuçta futbol bu. Örneğin dün Almanya-Fransa maçında domine eden taraf Almanya'ydı. Ama Fransa 2 gol buldu ve adını finale yazdırdı. Futbol öngörülebilir bir oyun değil. Umarım final günü Portekiz sahadan galibiyetle ayrılan taraf olur” diye konuştu.

“Fenerbahçe kesinlikle iyi bir takım oluşturacak”

Transfer çalışmalarının süreceğini ve iyi bir takımın oluşturulacağını da ifade edenPortekizli çalıştırıcı, “Fenerbahçe transfer konusundaki çalışmalarını şu ana kadar yaptığı gibi sürdürecek. Kriterleri çerçevesinde değerlendirmeleri yaparak devam edecek. Fenerbahçe kesinlikle iyi bir takım oluşturacak” dedi.

“Ben, çalıştığım takımlar çok gol atsın isterim”
Üzerinde çalıştıkları sistemin daha ofansif bir futbol ve daha fazla gole ulaşmak adına faydalı olacağını belirten Vitor Pereira sözlerini, “Ben geçen sezon boyunca buradaydım. Çok sayıda maç oynadık ve bu oynadığımız maçlarda hatırladığım tek maç var rakibimizin bizden fazla pozisyona girdiği ve kalemizde tehlike yarattığı:

Antalyaspor maçı.  Bu maç hariç rakipten hep daha fazla pozisyon ürettik. O pozisyonların yarısını gol yapsak şu an çok sayıda golle buluşmuş olurduk. Savunma anlamında geçen sezonun en iyi takımıydık. Goller de attık ve fazlasını atabilirdik. Yeni sistem üzerinde çalışmaları sürdürüyoruz. Daha ofansif olabilelim, daha fazla golle buluşalım diye bu çabayı gösteriyoruz. Ben, çalıştığım takımlar çok gol atsın isterim” diyerek sürdürdü.

“Fenerbahçe ofansif bir futbol oynamadı görüşünü kabul etmiyorum”

Ligin zirvesinde yer alan takımların performanslarıyla ilgili bir kıyas da yapan Vitor Pereira, “Eğer derbilerle ilgili yada ligin zirvesinde olan takımlarla ilgili kıyas isterseniz; iki Beşiktaş maçı oynadık. Onların sahasında oynadığımız maçta berbat bir hakem yönetimi vardı.

Gördüğüm en kötü hakem yönetimlerinden biriydi geçen sezon. Bence o maç Beşiktaş'tan daha iyiydik ama 3-2 mağlup olduk. İçerdeki Beşiktaş maçını 2-0 kazandık ve iyi olan bizdik. Üç Galatasaray maçı oynadık.

Kendi sahamızda oynadığımız ilk maç nasıl berabere kaldıklarını onlar bile anlayamadı bence.  oynadığımız Bir duran topla berabere kaldık. Deplasmandaki maçtan bol golle ayrılabilirdik ama istediğimiz bitiriciliği sahaya yansıtamadık. Kupa finali oynadık, o maçın hakkı beraberlikti.

İki takımda iyi bir performans sergilemedi. Bu 3 takımın yanına Torku Konyaspor'u ekleyebiliriz. Torku Konyaspor'la oynadığımız maçları da düşünebiliriz. BenFenerbahçe'nin ofansif oynamadığı şeklinde bir durum görmüyorum.

Fenerbahçeofansif bir futbol oynamadı görüşünü kabul etmiyorum. Bunu diyenler sadece kulaklarına çarpan cümleleri ezberleyip birbirlerine söyleyen insanlardır. Kendi fikirleri olmayan insanlardır. Ben böyle değilim. Fenerbahçe defansif oynadı diyenler futboldan anlamayarak değerlendirme yapıyordur” değerlendirmesinde bulundu.

“Sabırlı bir şekilde çalışmamıza devam edeceğiz”

Geçen sezon ligde, çalıştığı takımdan ayrılmayan tek yabancı hoca olduğunun altını çizen Vitor Pereira, “Aslında bu, ülkenin futbol kültürüyle ilgili çok şeyi anlatıyor.

Geçtiğimiz sezon istediğimiz kupaları kazanamadık ve istediğimiz başarıya ulaşamadık ama Başkanımız ve yönetimimizin bizim işimize olan güveninin devam etmesi, saha içerisinde alınan skorlardan daha fazlasını görebilmeleriyle alakalı. Onlar maçlardan daha ötesini görebiliyorlar.  Bu şekilde kaliteli, organize bir çalışmayla sabrı da birleştirdiğimizde kupaların geleceğini biliyorlar.

Burada devam etmem, Yönetim Kurulumuzun farklı bir düşünce yapısına sahip olmasından kaynaklanıyor bu ülkenin çoğu kulübünden. Birçok kulüpte görüyorum; bir iki negatif sonuçtan sonra hocalara süre vermeden bavullarını toplamaları söyleniyor. Bizim kulübümüz farklı ve bu bizim için güzel bir durum oluşturuyor. Sabırlı bir şekilde çalışmamıza devam edeceğiz ve bu çalışmamızın karşılığında da istediğimiz kupalara ulaşacağız” dedi.

“Ofansif oynayıp iyi savunmayı da elden bırakmayacağız”

Çok fazla gol pozisyonuna girmeleri ancak gole ulaşamamalarıyla ilgili de konuşan Pereira, “Bence kupada oynadığımız Galatasaray maçının ilk yarısında zayıf bir görüntü sergiledik. Bunu kabul ediyorum. Oyun dinamiğimiz azdı. İstediğimiz hızı katamadık karşılaşmaya. Gol pozisyonuna da giremedik.

Rakibimize altın tepside ikram ettik topu maçın ilk yarısında. Bursaspor maçında da 7-8-9 gol pozisyonuna girdik ama o maçtan berabere ayrıldık. Bu konuyla ilgili çok örnek verilebilir. Forvetlerimize topun fazla sayıda geldiği çok maç yaşadık ama atamadık. Bence geliştirmemiz gereken ilk nokta bu bitiricilik, gol vuruşu konusudur.

Çok sayıda gol atamamamızın sebebi budur. Bazı maçlar oynadık, pozisyonlara girdik ama atamadık. Bazı maçlar istediğimiz kadar gol pozisyonu üretemedik. Çok pozisyona girip atamadığımız çok maç var. Bu yüzden farklı bir çalışma sürdürüyoruz. Ceza sahasında kalabalık olmak istiyoruz. Orta gelince daha çok oyuncumuz orada olsun ve daha iyi bir şekilde pozisyonları sonuçlandıralım. İyi savunmayı da unutmayacağız.

Bazen öyle konuşuluyor ki; iyi savunma yapmak zaafmış gibi anlatılıyor. Biz bunu elden bırakmayacağız. Ofansif oynayıp iyi savunmayı da elden bırakmayacağız. Çünkü büyük takımlar böyle yaparlar, böyle oynarlar” ifadelerini kullandı.

“Ulaşmak istediğimiz büyük bir hedefimiz var; sezon sonunda şampiyon olmak”

Fenerbahçe'de mutlu olduğunu ve burada şampiyon olmak istediğini belirten Portekizli teknik adam, “Sadece buna odaklandım.

Beşiktaş en istikrarlı takımdı, en çok puan alan takım. Ligin sonunda daha fazla puan aldıkları ve istikrarlı oldukları için şampiyon oldular. Bunu saha içerisinde tek tek hakem yönetimlerini düşünerek değerlendirmiyorum.

Hakediyordan kastım bizden 5 puan fazla aldılar. Hakem yönetimi değerlendirme kısmı Başkanımızın konusudur. Ben şu an bu konuyla ilgili görüş belirtmek istemiyorum. Sezon boyunca iyi yönetilen kötü yönetilen maçlar gördüm. Rahatsız olduğumda da bunları belirtmek zorundayım. Ben önüme bakmak istiyorum. Geleceğe bakıyoruz. Fikirlerimizi iyi bir şekilde birbirimize aktarmak istiyoruz. Ders çıkarıp güçlü bir takım olmak istiyoruz. Ulaşmak istediğimiz büyük bir hedefimiz var; sezon sonunda şampiyon olmak” şeklinde konuştu.

Pereira, son olarak hayatını kaybeden Turgay Şeren'in ailesine en samimi başsağlığı dileklerini ilettiğini belirtti.

Turgay Şeren'in kendisine, Türkiye futbol tarihinin en büyük oyuncularından biri olduğunun anlatıldığını sözlerine ekleyen Pereira, “Ben 1 yıllık Türkiye tecrübemin ardından kendimi daha hazır hissediyorum. Hem oyuncu hem teknik ekip hem yönetim hem de taraftar güzel bir sezon geçireceğiz” diyerek sözlerini tamamladı. 

HABERE YORUM KAT