1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Perakende satış hacmi arttı
Perakende satış hacmi arttı

Perakende satış hacmi arttı

Türkiye İstatistik Kurumu Diyarbakır Bölge Müdürlüğü, Mart ayında, perakende satış hacminin bir önceki aya göre yüzde 0,3 oranında arttığını açıkladı.

A+A-
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğünden alınan verilere göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2015 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,3 azalırken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,7, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 1,5 arttı.
 
 
Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 3,5 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 3,9 arttı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0,4 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 1,0 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 0,6 arttı.
 
 
Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2015 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,1 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,5 azalırken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,0, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 13,4 arttı.
 
 
Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 3,5 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 0,7 arttı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 3,6 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 0,1 azaldı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 37,7 arttı.  Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2015 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0,9 arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,8 azalırken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,1, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 2,6 arttı.
 
 
Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2015 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,8 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 8,4, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 7,0 artarken, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 3,7 azaldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2015 yılı I. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,5 oranında azaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,3 oranında arttı.
 
 
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2015 yılı I. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,2 oranında arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış perakende ciro ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4,7 oranında arttı.

HABERE YORUM KAT