1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Perakende kanunu esnafı memnun etmedi
Perakende kanunu esnafı memnun etmedi

Perakende kanunu esnafı memnun etmedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak yürürlüğe giren "Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanunun"u değerlendiren İnegöl Bakkallar Odası Başkanı Hakan İnkaya, şu anki haliyle esnaf ve sanatkara çok faydalı bir kanun olmadığını

A+A-
Esnaf ve sanatkara pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini ifade eden Bakkallar Odası Başkanı Hakan İnkaya, “Başta cumhurbaşkanımız ve başbakanımız olmak üzere kanunun çıkmasına emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.
 
Bu kanun bugün itibariyle yürürlüğe girdi. İnşallah esnaf sanatkarımıza, toplumumuza hayırlı olur. Mühim olan bu kanunun çıkmasıydı. Bundan sonra kanunun içeriği daha da doldurulur diye düşünüyoruz. Çünkü bizde kanunlar çıkar, çıktıktan sonra ya müspet ya da menfi yönde eksiltmeler veya ilaveler olur. Mevcut haliyle esnaf ve sanatkarımıza çok faydalı bir durumda değil. Benim ümidim odur ki, sosyal devlet olma yolunda bu kanunun da altı dolacak" dedi. 
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, "Dünyadaki ekonomik krizlerden ülkemiz çok fazla etkilenmiyorsa bunun bir sebebi de esnaf ve sanatkarımızdır" dediğini hatırlatan İnkaya, "Çünkü ne zaman kriz olsa, ne zaman toplumumuz sıkıntıya düşse, esnafımız onlara kol kanat gerdi. Onların ihtiyaçlarına, taleplerine cevap verdi. Dolayısıyla bu işin sosyal yönüdür. Sosyal yönün güçlenmesi için esnaf, sanatkarımızın güçlü olması lazım. Farkında değiliz, son 20 yıldan beri hafta sonu tatillerimiz sadece AVM'lere sıkışıp kaldı. Akraba ilişkilerinde sıkıntı başladı. Aile ilişkilerinde sıkıntı başladı.
 
Bu şekilde gittiği zaman toplumumuzun sosyal dengesi de bozulmaya başladı. Bir gün AVM'lerin kapalı olduğunu düşünürsek, eminim ki o gün insanlar akraba ziyaretlerine, pikniklere, kırlara, ikili ilişkilere, dost ziyaretlerine gidebilir. Milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Bu kanun çıkarken çok sert tartışmalar yaşanmış. Özellikle perakendecilerin temsilcileriyle ciddi tartışmalar yaşanmış. Ve bu noktada bizim yanımızda yer almışlar. Yoksa bizim yanımızda yer almasalardı bu kanun daha da güdük çıkabilirdi. Ben emeği geçen bütün milletvekillerimize, Bakanımıza teşekkür ediyorum” dedi.
 
TATİL RUHSATI VE USTALIK BELGESİ İSTENMEYECEK
 
Hafta tatili ruhsatının artık perakende ticareti yapan esnaftan istenmeyeceğini bildiren İnkaya, “Kanununda geçerli olan iki şey var. Birincisi, hafta tatili ruhsatı artık perakende ticareti yapan esnaftan istenmeyecek. İkincisi de, esnafımızdan sicil kaydına giderken artık ustalık belgesi istenmeyecek. Ustalık belgesi mecburiyeti kalktı” diye konuştu.
 
Kanunda AVM ve zincir mağazaların açılış-kapanış saatleriyle alakalı herhangi bir düzenleme olmadığını ifade eden Hakan İnkaya, “Esnafımıza AVM'lerden yüzde 5 yer tahsisi var. Bunun nasıl uygulanacağı, nereden yer verecekleriyle alakalı bir yıllık süreç var. Bu düzenlemenin nasıl olacağını bilmiyoruz. Açılış ve kapanış saatleriyle ilgili bir talebimiz vardı.
 
Bu valilik makamına bırakılmış. Gönül isterdi ki bu da kanunla sabitlensin. Çünkü AVM'lerle beraber zincir mağazalar şehir içinde mantar gibi çoğalmaya başladı. İkincisi otoparkla alakalı bir düzenleme yok. Otopark mecburiyeti getirilmeliydi. Belki bundan sonraki süreçte otoparkla alakalı bir çalışma olabilir. Bir de zincir mağazalar arasındaki mesafeler kanunda yok. Üç tane mağaza yan yana olabiliyor. Bunların arasına bir mesafe konulmalıydı” dedi. 

HABERE YORUM KAT