1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Pembe odaya başvuru yok
Pembe odaya başvuru yok

Pembe odaya başvuru yok

Cezaevlerindeki 50 bin evli hükümlü ve tutuklunun yararlanması için 31 Mart'ta başlanan “pembe oda” uygulamasının üzerinden 1 ay geçmesine rağmen Diyarbakır'daki cezaevlerinden hiç başvuru olmadı. Yetkililer, “Utandıkları için birçok ilde benzer bir durum

A+A-

Adalet Bakanlığı cezaevindeki hükümlü ve tutukluların eşleriyle özel görüşmelerine olanak sağlayan ve kamuoyunda 'pembe odalar' olarak da bilinen uygulamayı 31 Mart'ta başlattı. 328 kapalı infaz kurumunda yatan 130 bin tutuklu ve hükümlüden evli olan 50 bin kişinin yararlanması için hemen her cezaevinde görüşme odaları inşa edildi.

Diyarbakır'da başvuru yok

Habertürk Diyarbakır muhabirlerinden İlyas Akengin'in haberine göre, aradan geçen 1 aylık sürede, uygulama için Tunceli'de sadece 3, Bitlis'te 1, Elazığ'da 1, Van'da 3 başvuru olduğu öğrenildi. Adalet Bakanlığı, bu konuda cezaevi yöneticilerinin bilgi vermesine yasak getirdi. Ancak buna rağmen, başta Diyarbakır olmak üzere Mardin, Siirt, Midyat, Batman, Bingöl'de hiç başvuru yapılmadığı anlaşıldı.

Hazırlıklar çerçevesinde Diyarbakır E ve D Tipi cezaevlerinde 8 görüşme odası hazırlanmasına rağmen tek başvuru bile gelmeyince, cezaevi yönetimi devreye girdi. Tutuklu ve hükümlüler bilgilendirildi. Bilgilendirmeye rağmen yasanın çıktığı günden bu yana uygulamadan yararlanmak için mahkûmların başvurmadığı belirlendi. Cezaevi yöneticileri, mahkûmların utandığını, bu nedenle başvurmadıklarını belirtiyor. Yetkililer, “Cezaevinde kalan mahkûmlar bir yandan başvurmak istiyor, ancak utanıyor ve başvurmuyor. Mahkûmların çoğu bu yasayı sadece 'ilişki odası' olarak görüyor. Halbuki bir tek bu boyutu yok, çocuklarıyla da kalabilirler ancak yanlış algı nedeniyle bu durum aşılmıyor. Zaten bu yasa herkesi kapsamıyor, cezaevinde örnek olan ve disiplin suçu olmayan kişilere uygulanıyor” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT