1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Peltek basın mensuplarıyla bir araya geldi
Peltek basın mensuplarıyla bir araya geldi

Peltek basın mensuplarıyla bir araya geldi

DİYARBAKIR- Basın İlan Kurumu Diyarbakır Şube Müdürü Halit Peltek, kentte görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi.

A+A-

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde (GGC) düzenlenen toplantıya, yerel ve ulusal medyada görev yapan gazeteciler katıldı. Peltek, kentteki yerel gazetelerde sanal bir kadrolaşmanın olduğunu söyledi. Gazetelerin gelişmesinin kentin gelişmesine de katkı sunacağını belirten Peltek, 3-5 kişiyle gazete çıkaran gazetelerin olduğunu belirtti.

Peltek, “1 kişiyle bile gazete çıkaranların olduğunu duyduk. Gazetecilik ciddi bir iştir. Bunun için de ciddi bir kadrolaşma gerekli. Mevzuatımızda diyoruz ki; bir yerel gazetenin ayakta durabilmesi için en az 7 kişilik fikir işçisi, gazeteci gerekiyor. Burada biliyoruz ki değil 7 kişi, 3 kişiyle çıkan gazeteler var, ama gelin görün ki birçok gazetemiz bende 14 kişilik kadro var iddiasıyla bizden resmi ilan talebi geliyor. Yapacağımız çalışmalarla sanal kadro durumunu düzeltme içine gireceğiz. Gazetelerimiz bu konuda olumlu görüşte” dedi.

Yerel gazetelerin tiraj sayısına değinen Peltek, “Mevzuat gereği 250'si bayiden olmak üzere 500 adetlik tirajı gerekiyor. Günlük satış. Yine burada bakıyoruz gazeteler 500 tirajı yakalayamadığı gibi kendisi bizden bin adetlik satış yapıyormuş gibi resmi ilan talep ediyor. Bu sanal bir durum. Bu rakamın pratikte yükseltilmesinin hiç kimseye bir faydası yok. Bunu gerçek rakama çekeceğiz. Şişirilmiş rakamın getirdiği ekstra yükten kurtulmuş olacaklar. Gazetelerin kalitesinde bir sorun olduğunu görüyoruz. Bu noktadaki sıkıntıların, kentin kendi tanıtımı, gelişmişliğiyle de paralellik gösterdiğini görüyoruz. Gazetelerimizi geliştirebilirsek, kentin de gelişimine faydası olur diye düşünüyoruz. Gazetelerin içerikleri de aynı ve birbirine benzer haberler var. Ciddi çalışmalar yapacağız. Bu sorunların çözümü için çaba sarf edeceğiz. Gazetelerin birleşmesi için de formüller arayacağız. Bu konuda herkesten destek bekliyoruz. Burada resmi ilan hakkına sahip olan 10 gazetenin bu hak sayısını mümkün olduğunca aşağı çekeceğiz. Çünkü yerel gazetelerde finansın büyük çoğunluğunu resmi ilan karşılıyor. Bunu ne kadar çok paya bölersek gelirler bölünüyor. Bunu birleştirdiğimizde gelirler yüzde yüz artmaz ama ciddi anlamda artış olacak. Gazetelerin ve kadroların güçlenmesine vesile olacak” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT