1. HABERLER

  2. TV - DİZİ - MAGAZİN

  3. Pekuysal anısına müzikal geceler Fotogaleri
Pekuysal anısına müzikal geceler Fotogaleri

Pekuysal anısına müzikal geceler Fotogaleri

2007-2008 sezonunda, ülkemizden ve dünyadan pek çok önemli yazarı ve oyunu buluşturan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, geleneksel hale getirdiği yaz oyunları etkinliklerini bu yıl da sürdürüyor.

A+A-

Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’ndaki yaz oyunları sezon içerisinde geniş ilgi gören müzikal ve müzikli oyunlardan oluşuyor.

Tiyatroseverler Harbiye Açıkhava’nın muhteşem atmosferinde sezon içerisinde seyredemediği müzikalleri ve müzikli  oyunları seyretme fırsatı yakalayacak.

Şehir Tiyatroları ile Müzikal Geceler’de, “Keşanlı Ali Destanı”, “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” ve “Lüküs Hayat” adlı oyunlar seyredilebilecek. 22 Ağustos’ta “Keşanlı Ali Destanı”; 24 Ağustos’ta “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz”; 26 Ağustos tarihinde ise “Lüküs Hayat” seyirciyle buluşacak.

2007-2008 sezonunda 55 seansta 26 bin 849 seyirci sayısına ulaşan Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz’ın yanı sıra Keşanlı Ali Destanı 14 seansta 6 bin 574;  Lüküs Hayat 75 seansta 31 bin 440 seyirci tarafından izlenerek coşkuyla alkışlandı.

KEŞANLI ALİ DESTANI (22 Ağustos 2008  Cuma Saat 21.00)

Haldun Taner’in ölümsüz oyunu KEŞANLI ALİ DESTANI’nı hafızalarımıza kazıyan müziklerin sahibi ise Yalçın Tura. Yücel Erten’in yönettiği oyunda koreografi Nasuh Barın, dekor tasarımı Ayhan Doğan, kostüm tasarımı Ayşen Aktengiz Bayraşlı, dramaturgi Dilek Tekintaş, ışık tasarımı Fatih Mehmet Haroğlu imzasını taşıyor. Oyunun müzik direktörü ise Çiğdem Erken.

Oyuncular: Can Ertuğrul, Hikmet Körmükçü, Murat Garibağaoğlu, Berna Oğuzutku Demirer, Münir Kutluğ, Hakan Arlı, Meriç Benlioğlu, Osman Gidişoğlu, Ali Gökmen Altuğ, Tuğrul Arsever, Çağlar Yiğitoğulları, Erarslan Sağlam, Savaş Barutçu, Engin Alkan, İskender Bağcılar, Sükan Kahraman, Serdar Orçin, İrem Arslan, U. Arda Aydın, Murat Güreç, Murat Üzen, Serkan Bacak, Volkan Ayhan, Çağrı Özgür Hün, Rozet Hubeş, Ceren Kaçar, Ertuğrul Postoğlu, Aslı Aybars, Kahraman Acehan, Rozet Hubeş, Ertuğrul Postoğlu, Çiğdem Gürel, Özge Midilli, Reyhan Karasu, Hamit Erentürk

Konu: Sineklidağ büyük bir kentin eteklerinde bir gecekondu mahallesidir. Keşanlı Ali Çamur İhsan’ı öldürmekten hapse düşmüştür; hapisten çıkıp döndüğünde kahraman olarak karşılanır.  Ali'nin iki dramı vardır: Birincisi, masumdur. İkincisi, âşık olduğu Zilha öldürülen Çamur’un yeğenidir ve Ali’ye düşmanca davranmaktadır. Muhtar seçilen Ali Sineklidağ’da yeni bir düzen kurar ama gönlü ile aklı çatışmaktadır. Şef olarak toplumuna, insan olarak ise duyduğu aşka sorumludur…  

YAŞAR NE YAŞAR NE YAŞAMAZ (24 Ağustos 2008 Pazar Saat 21.00)

Büyük mizah ustamız Aziz Nesin’in yazdığı ve Y.Kenan Işık’ın yönettiği YAŞAR NE YAŞAR NE YAŞAMAZ adlı oyunda müzik Timur Selçuk imzasını taşıyor. Dekor Rıfkı Demirelli – M.Emin Kaplan, kostüm Duygu Türkekul, koreografi Çiğdem Gürel – Ali Düşenkalkar, ışık ise Fatih Mehmet Haroğlu tarafından tasarlandı.

Oyuncular: Can Doğan, Derya Kurtuluş, Ergün Işıldar, Ezgim Kılınç, Hamit Erentürk, Hasibe Eren, Mehmet Bulduk, Mert Turak, Mevlüt Demiryay, Murat Güreç, Murat Üzen, Osman Gidişoğlu, Reyhan Karasu, Savaş Barutçu, Şevket Avşar, Tuğrul Arsever, Volkan Ayhan, Yalçın Avşar, Berk Samur, Berna Adıgüzel, Cihan Kurtaran, Doğan Şirin, Göksel Arslan, Nurdan Kalınağa, Okan Patırer, Özge O’Neill, Özgür Efe Özyeşilpınar, Selin Türkmen, Senem Oluz, Tankut Yıldız, Tolga Coşkun, Yasemin Güvenç ve Yılmaz Alpkıray.

Konu: Devlet-birey ilişkisi vatandaş Yaşar Yaşamaz’ın başından geçenlerle hicvediliyor. Bürokrasi karşısında hep ezilen Yaşar bir hayat okulu olan cezaevinde değişim geçirir.

LÜKÜS HAYAT (26 Ağustos 2008 Salı Saat 21.00)(SUNA PEKUYSAL’IN ANISINA)

Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz tiyatromuzun tanınmış oyuncularından Suna Pekuysal’ın anısına sahnelenecek olan LÜKÜS HAYAT gönüllerde taht kurmuş bir klasik. Ekrem Reşit Rey’in yazdığı Cemal Reşit Rey’in bestelediği müzikali Haldun Dormen yönetti. Koreografi Selçuk Borak, dekor Nilgün Gürkan, kostüm Canan Göknil, müzik düzenlemesi Esin Engin, müzik yönetimi Hakan Elbir imzasını taşıyor.

Oyuncular: Zihni Göktay,  Şenay Saçbüker,  Savaş Barutçu, Derya Kurtuluş, Cem Karakaya, Aslı Aybars, Ali Gökmen Altuğ, Ayşegül İşsever, Münir Kutluğ, İrem Arslan, U.Arda Aydin, Çağrı Hün, İlhan Kilimci, Betül Kızılok, Tuğrul Arsever, Ümran İnceoğlu, Zafer Kırşan, Can Ertuğrul, Samet Hafizoğlu, Cem Uras , Reyhan Karasu, Müge Çiçek.

Konu: Küçük hırsızlıklarla geçinen Rıza ile Fıstık bir zengin evine girince kendilerini kıyafet balosunda bulurlar. Balonun en gözde kişileri olurlar. Batılılaşmayı bir özenti olarak yaşayan insanların hali hicvediliyor. Müzikal biletleri, 7 Ağustos Perşembe günü başlayarak Şehir Tiyatroları gişeleri ile  http://bilet.ibb.gov.tr  sitesinden edinilebilir.