1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Pekmezde beyaz toprak uyarısı
Pekmezde beyaz toprak uyarısı

Pekmezde beyaz toprak uyarısı

DİYARBAKIR (İHA) - Diyarbakır'ın Ergani İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, bağbozumunda kullanılan asbestli beyaz toprağın kanserojen etkiye neden olduğunu belirtti.

A+A-

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, pekmezin pişirilirken şıranın ekşisinin alınması için kullanılan beyaz toprağın asbest barındırması nedeniyle kanserojen etki barındırdığı bildirildi.

Açıklamada, "Ergani ilçesi bilindiği gibi bağları ile meşhur bir ilçedir. Her ailenin en azından bir tane bağı vardır. Aynı zamanda, her aile kendi ihtiyacı kadar pekmez yapar. Ergani ilçe halkı asbestin bir kısmını da bu pekmezden alır. Pekmez kaynatılırken kaynama sırasında şiddetli kabarma olur. Bu kabarmanın hızını kesmek, ekşiliğini almak ve berraklaştırmak için pekmeze ak toprak serpilmektedir. Görüldüğü gibi asbest, burada doğrudan insanların yiyeceğinin içine girmektedir. Böylece asbest kolayca insan vücuduna yerleşmektedir. Bunun sonucu insanlar her geçen gün ak toprağın etkisinden daha fazla etkileniyor. Kanserojen özelliği olan bu toprağı kesinlikle kullanmamalıyız. Yalıtım malzemesi olarak kullanılan beyaz toprak yerine diğer malzemeler kullanılmalıdır. Pekmez yapımında ak toprak kesinlikle kullanılmamalıdır" denildi.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT