1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Pekin 2008 Yaz Olimpiyatları Muhteşem Açılış GALERİ
Pekin 2008 Yaz Olimpiyatları Muhteşem Açılış GALERİ

Pekin 2008 Yaz Olimpiyatları Muhteşem Açılış GALERİ

29. Olimpiyat Oyunları, Pekin’deki Kuş Yuvası adı verilen Ulusal Stadyum’da düzenlenen görkemli bir törenle açıldı. Çin Devlet Başkanı Hu Cintao’nun tribünde yerini almasından sonra törene geçildi.

A+A-

29. Olimpiyat Oyunları, Pekin’deki Kuş Yuvası adı verilen Ulusal Stadyum’da düzenlenen görkemli bir törenle açıldı. Çin Devlet Başkanı Hu Cintao’nun tribünde yerini almasından sonra törene geçildi. Geleneksel olarak Yunanistan’ın ilk sırada çıktığı geçit töreninde Türkiye 204 ülke arasında dördüncü sırada yeri aldı. Türk kafilesinin olimpiyat tarihinde ilk kez bu kadar ön sırada geçmesi, Türkiye’nin Çince yazılışında takip edilen vuruş sayısından kaynaklandı. Açılışı Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu ve Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ile AK Parti Sivas milletvekili eski dünya, olimpiyat ve Avrupa şampiyonu milli güreşçi Hamza Yerlikaya da izledi.Sanat yönetmeliğini Çin’in ünlü sinema yönetmeni Zhang Yimou’nun yaptığı açılış törenini dünya televizyonlarından yaklaşık 4 milyar kişi izledi. Yapımında 45 bin ton çelik kullanılan 91 bin seyirci kapasiteli stadyumda açılış töreni sırasında 179 bin 400 şişe içecek satıldığı tahmin ediliyor.

 Oyunlar için açılış töreni öncesi 60 bin 207 adet bilet satıldı ve 11 bin 200 geçici koltuk eklendi. Olimpiyatın açılış gününde sekiz rakamının uğruna inanan 10 bin çift dünya evine girdi. Açılış törenindeki gösteride 258 bin metrekare genişliğindeki sahada 14 bin kişi gösteri yaptı. 3 bin Konfüçyüs okulu öğrencisinin izlediği ve Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun 9 bin mensubunun gösteri yaptığı açılış töreninde stadyumda 2 bin 583 adet özel ışık kullanıldı. Açılış töreninin 110 dakikalık müziğinin ortaya çıkmasına 18 besteci katkı yaptı. 28 bölümden oluşan açılışta 47 stilde 15 bin 153 takım kostüm kullanıldı. Duvarına 2008 gülen çocuk resmi çizilen stadyumda 2 bin 488 gönüllü görev aldı. Havai fişek gösterisi için 600 personel görevlendirildi. Göndere çekilen Çin bayrağını ülkede yaşayan 56 milliyetten 56 çocuk taşıdı.

204 ülkenin bayrağını taşıyanlar arasında 61 atlet, 19 yüzücü, 17 judocu, 12 halterci, 10 güreşçi, 9 boksör, 13 kano ve kayakçı, 10 atıcı, altışar kürekçi, yelkenci ve tekvandocu, beşer basketbolcu ve masa tenisçi, 4 bisikletçi, ikişer badmintoncu, jimnastikçi, hentbolcu, hokeyci, softballcu, tenisçi ve eskrimci ile birer okçu, binici, su topçu, atlayıcı, idareci, antrenör ve olimpik görevli bulunuyor.

Dört yılda bir düzenlenen yaz olimpiyatlarında Türkiye, bir ilke imza atarak 12 branşta tam 68 sporcuyla Pekin’de bulunuyor.

Tarihimizin en kalabalık kafilesi; atletizmde 16, güreşte 13, yüzmede 11, yelkende 6, halterde 6, boksta 5, tekvandoda 4, masa tenisinde 2, okçulukta 2, atıcılık, judo ve bisiklette birer sporcudan oluşuyor.

Galatasaray ise yüzmede, Derya Büyükuncu, Ömer Arslanoğlu ve Onur Uras ile Türkiye’yi temsil ediyor.