1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Patriotların konuşlanacağı yer belli oldu!
Patriotların konuşlanacağı yer belli oldu!

Patriotların konuşlanacağı yer belli oldu!

NATO'dan talep edilen Patriot füzeleriyle ilgili son aşamaya gelindi. Gaziantep, Malatya, Diyarbakır üçgenine yerleştirilmesi planlanan Patriotlar için bu konuma en uygun il olan Şanlıurfa ön plana çıkıyor.

A+A-

Savunma amaçlı talep edilen Patriot füzeleriyle ilgili sona gelindi. Türkiye'ye Almanya'dan 2 adet 'Patriot PAC-3', Hollanda'dan ise 1 adet 'Patriot PAC-2' füzesi gönderileceği, sistemlerin ise Gaziantep, Malatya, Diyarbakır üçgenine konuşlandırılacağı öğrenildi. Suriye'den Türkiye'ye tehdit oluşturacak füzeleri, 80 kilometre kala tespit ederek, imha edecek sistemin bu üçgen arasında kalan Urfa'ya da konuşlandırılması ağır basıyor. Patriot füzelelerinin PAC1, PAC2 VE PAC3 olmak üzere 3 ayrı versiyonu bulunuyor. PAC1 versiyonu hantal ve eski versiyon olması nedeniyle artık çok kullanılmıyor. Onun yerine geliştirilen PAC2 füzeleri ise hem uçaklara hem de balistik füzelere karşı kullanılabiliyor. PAC3 ise tamamen balistik füzelere karşı geliştirildiği için menzili 20 kilometre ve uçakları vuramıyor.

Bu hafta onaylanacak

Türkiye'de konuşlandırılacak Patriotlar, Hollanda ve Almanya'dan gelecek. Patriot radar gözlem faaliyetleri, Almanya'nın Ramstein kentinde bulunan NATO Müttefik Hava Komutanlığı'nda yönetilecek. Ancak operasyon ve kontrol istasyonu Türkiye'de bulunacak. Patriotlarla ilgili kararın bu hafta Brüksel'de bir araya gelecek NATO dışişleri bakanlarının toplantısı sırasında onaya sunulması bekleniyor. Hollanda ve Almanya'daki onay sürecinin ardından patriotların 10 gün içerisinde Türkiye'ye sevkiyatı gerçekleşecek. Sevkıyattan sonra da füzeler haftalar içerisinde Türkiye'ye yerleştirilerek operasyonel hale getirilecek.

Türkiye, havadan uyarı ve erken ihbar (Awacs) uçağını da NATO'dan talep etmişti. Uygun görülmesi durumunda savunma güvenliğine destek amaçlı Awacs'ın da Türkiye'ye gönderilebileceği belirtiliyor. Türkiye kendi Awacs'ını ise 2013'te kullanmaya başlayacak.

Bozuk Patriot iddiası

Hollanda, 1991 ve 2003 yıllarında da Türkiye'ye patriot füzelerini göndermişti. O yıllarda kullanma gereği duyulmayan bu sistemlerin aslında bozuk olduğu iddia edilmişti. İddialara göre o yıllarda Patriotlarda yazılım sorunları yaşayan Hollanda Türkiye'nin savunmasını çok önemsediği için değil, gerçekten çalışıyor mu diye görmek için Patriotları Türkiye'ye vermeyi kabul etmişti. Bu nedenle şimdi yine Hollanda'dan gelecek 1 adet 'Patriot PAC-2' füzesi bu kuşkuları üzerinde barındıracak.

İki kez kurulmuştu

Patriot Savunma Sistemi daha önce iki kez Türkiye'de kuruldu. Patriot Türkiye'ye ilk olarak 1991 yılındaki Körfez Savaşı döneminde getirilerek Diyarbakır ile Adana'da konuşlandırılmıştı. Daha sonra 2003 yılındaki Irak Savaşı döneminde yine Hollanda'dan getirilen Patriotlar Diyarbakır, Batman ve Adana'ya götürülmüştü.