1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Patlayıcı tespit edilemedi
Patlayıcı tespit edilemedi

Patlayıcı tespit edilemedi

İzinsiz gösteride ölen Şahin Öner'in otopsi raporu açıklandı. Raporda; “patlayıcı tespit edilmedi” denilirken, ölümün ezilmeden kaynaklandığı bildirildi.

A+A-
Diyarbakır'da dört gün önce İmralı'da tutuklu bulunan Abdullah Öcalan'ın yakalanış yıl dönümünü protesto ettiği sırada "polise atmak istediği bombanın elinde patlaması sonucu hayatını kaybettiği" iddia edilen Şahin Öner'in otopsi raporu açıklandı. Hastane otopsi raporunda, Öner'in ölüm nedeninin çarpma ve sürtünme olduğu belirtildi. Öner'in patlama sonucu hayatını kaybettiğine yönelik bir emare bulunmadı. Raporun açıklanması için İnsan Haklar Derneği Diyarbakır Şubesi'nde bir basın toplantısı düzenlendi.
 
İHD BAŞKANI BİLİCİ: PATLAYICI KULLANILMAMIŞ
 
Toplantıda konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, raporu aldıklarında Adli Tıp Uzmanları Derneği ile konuştuklarını ifade ederek, "Kesinlikle elinde el bombası veya patlayıcı madde söz konusu değil. Kafası, karın, kaburga ve ayaklarının ezilmesi ile ölmüş. Hiç bir şekilde patlayıcı kullanılmamış. Çocuğun elinde bir şey patlamamış. Bu çok net ve açık, belirgin bir şekilde raporda da görülüyor" dedi.
 
Yetkililerin, ölüm şekli açığa çıkmadan bilgi verilmemesi veya doğru verilmesi gerektiğini belirten Bilici, "Bu cinayetleri işleyen veya bu tür insan hak ihlalleri yaratanların arkasında durmayın ve hesap sorun. Hesap sormadığınız zaman, her gün böylesi bir cinayetle karşı karşıya kalabiliriz" diye konuştu.
 
AVUKAT SERDAR ÇELEBİ: HASTANE YERİNE KARAKOLA GÖTÜRDÜLER
 
İnsan Hakları Derneği Genel Başkan Yardımcısı avukat Serdar Çelebi, olayın ardından Valiliğin açıklama yaptığını belirterek, şöyle dedi: "Elinde bomba patladığı ve bu şekilde öldüğü söyledi. Daha sonra fotoğraflar çıktı, elleri sağlamdı. Daha sonra rapora ulaştık ve buna ilişkin bir bulgu olmadığını gördük" dedi.
 
VALİ GÜVENİLİRLİĞİNİ YİTİRDİ
 
Savcılık dosyasında olay tutanağı bulunmadığını; polisin açıklama yaptığını ama o verilerin dosyada bulunmadığını, olayın oluşu konusunda savcılığın bilgilendirilmediğini iddia eden Çelebi, şöyle devam etti:
 
"Savcı bunları bilmiyor, emniyet bunu göndermemiş. Savcının sonraki gün olay yerine gittiğine ilişkin bir tutanak var. Polisin anlatımına göre elinde bomba patladığı iddia edilen kişiyi alıp karakola götürüyor. Hastane yerine acil müdahale yapılması gereken bir kişiyi karakola götürüyor. Polisin beyanı bu. Tırnaklarını çekiyor ve parmak izi alıyorlar. Mantık bu olduğu sürece daha çok ölümler olur ve üstü çok çabuk kapatılır. Fail korunmaya çalışılınca savcılar, doktorlar bundan etkilenebilir. Adli Tıp uzmanı olmayan hekim arkadaşımız çok rahatlıkla bunun ölüm sebebini açıklayabilirken, otopsi raporunu yazan doktor bunu yazamamış. 4 tane kaburgası kırılmış bir insanın ölüm sebebini az çok tahmin edebiliriz"
 
KEMAL KARADAŞ: ÖLÜM NEDENİ TRAFİK KAZASI
 
Otopsi raporu ile ilgili değerlendirme yapan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Kemal Karadaş ise, rapor ellerine ulaşana kadar bir açıklama yapmadıklarını söyledi. Karadaş şu değerlendirmede bulundu:
 
"Otopsi raporu elimizde. Tek kelimeyle 'araç dışı, trafik kazasına bağlı, göğüs ezilmesine bağlı, göğüs iç kanamasından ölmüştür hasta. Çünkü rapora göre göğüs boşluğunda iki litre kan mevcut. Olay bu kadar basit. Sürtünmeye bağlı yüzünde, kolunda, bacaklarında sürtünmeler var. Otopsi raporuna göre göğüs kanamasına bağlı bir ölüm şekli. Kesici alet, ateşli silah yaralamasına rastlanılmamıştır. Ben Genel Cerrahi uzmanıyım. Rapora baktığımda şahsın göğüs boşluğunda iki litre kan mevcut. Muhtemelen göğüs boşluğundaki kanamaya bağlı olmuştur. Akciğer travması, akciğer parçalanmasına bağlı göğüs içi kanamadır. Cesette başkaca darp, cebir, ateşli silah, kesici alet yarası tespit edilmemiştir. Bu kadar açıktır. Raporda, 'Parmak izi alındığı, tırnak örneği alımına bağlı tırnak yataklarının kanamalı olduğu görüldü' yazılmış. Raporda patlayıcı madde izine rastlandığı belirtilmiyor.
 
BABA 'PANZERİN VURDUĞUNU' SÖYLEMİŞTİ
 
Olaydan sonra açıklama yapan inşaat işçisi baba Mehmet Şirin Öner oğlunun henüz lise son sınıf öğrencisi olduğunu ve üniversiteyi kazanmak için dershaneye gittiğini söylemişti,. Öner, "Pazar günü işe gittiğimde oğlum evde oturuyordu. Akşamleyin saat 8-9 civarında bana oğlumun öldüğünü söylediler" dedi. Baba Öner, "Olay yerine gittiğimde oğlumun cenazesi hastaneye kaldırılmıştı. Hastane morgunda oğlumun cesedini iyice inceledim. Sol kulağı yoktu. Ancak elleri, göğsü sapasağlamdı. Ayakları ise ezilmişti. Hastaneden adli tıp raporu istedik fakat raporu alamadık" diye konuşmuştu. Mehmet Şirin Öner, "Görgü tanıkları ise panzerin oğluma çarptığını ve panzer altında kalarak hayatını kaybettiğini söylüyor. Şahin en büyük çocuğumdu" demişti.
 
VALİ ÖNCE BOMBA DEMİŞTİ
 
Diyarbakır'da geçtiğimiz hafta meydana gelen olaydan hemen sonra açıklama yapan Vali Mustafa Toprak, göstericinin elindeki bombayı polise atmaya çalışırken bombanın patlaması sonucu hayatını kaybettiğinin düşünüldüğü bilgisini vermişti. Bunun üzerine ajans ve gazeteler haberi bu şekilde vermişti. Bugün İHD tarafından basına dağıtılan otopsi raporunda ise Şahin Öner'in herhangi bir patlama sonucu ölmediği belirtildi.

HABERE YORUM KAT