1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Patates fiyatlarında artış
Patates fiyatlarında artış

Patates fiyatlarında artış

Patates fiyatlarında yaşanan aşırı artışın üreticilerden kaynaklanmadığını belirten Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altınışık, büyükşehirlerde pazar ve manavlarda kilosu 5 TL'den satılan patatesin üretim yeri Nevşehir'de kilosu 2 TL'den satıldığını

A+A-
Altınışık yaptığı açıklamada, Türkiye'nin en önemli patates üretim merkezlerinden biri olan Nevşehir'de üreticilerin kilosu 2 TL'den sattıkları patatesin büyükşehirlerde kilosu 5 TL'den satılmasının kendilerini de şaşırttığını söyledi.
 
Patates fiyatlarındaki artışın sorumlusunun iddia edildiği gibi depolarında patates stoklayan üreticiler olmadığını vurgulayan Altınışık, fiyatlardaki artışın aracılardan kaynaklandığını belirtti.
 
İsteyen tüm toptancıların Nevşehir'den kilosu 2 TL'den patates alabileceklerini ifade eden Altınışık, “İddialar kesinlikle doğru değil. Nevşehir'de patatesin depo çıkış fiyatı 2 TL ila 2,60 TL arasında değişmekte. Söylenildiği gibi üretici elindeki patatesi 4-5 TL gibi fiyatlara satmıyor. Ulusal medyada çıkan haberlere bizler de şaşırdık.
 
Nevşehir'deki üreticiler söylenildiği gibi stok yaparak fırsatçılık yapmıyor. Ödemiş ve Adana bölgesindeki patates hasadının gecikmesi nedeniyle bölgemizdeki depolardaki patates stokları eritildi. Ancak bu bölgelerdeki hasat gerçekleşinceye kadar Türkiye'ye yetecek patates elimizde mevcut. Bu konuda endişeye gerek yok. Üreticimizin elindeki patatesleri isteyen kim varsa gelsin 2 TL ile 2,60 TL arasında alsın. Kimse üreticileri suçlamasın. Patates 5 TL'ye satılınca parayı aracılar kazanıyor” dedi. 
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT