1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Parlamentoya çağrı yaptı
Parlamentoya çağrı yaptı

Parlamentoya çağrı yaptı

İmralı'ya giden üçüncü heyet geri döndü: Öcalan 21 Mart'ta bir çağrı yapacak.

A+A-

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Abdullah Öcalan'ın ''Silah meselesini de hızla ve zaman kaybetmeden bir tek can dahi yitirilmeden çözmek istiyorum. Bütün bunların pratikleşmesi için yüce bir iradeyi temsil eden parlamentonun ve siyasi partilerin sunacağı desteği çok değerli buluyorum'' dediğini bildirdi.

21 Mart'ta Diyarbakır'da kutlanacak Nevruz'dan önce İmralı'ya giden BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ile BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'den oluşan 3. BDP Heyeti adadan döndü. Ataköy Marina'dan gideceği düşünülen heyetin, habercileri atlatarak adaya gittiği öğrenildi.
 
İMRALI GÖRÜŞMESİ YAPILDI

Ancak günün ilerleyen saatlerinde BDP Basın Bürosu'ndan bir açıklama yapılarak, heyetin Ataköy Marina'ya geleceği ve bir açıklama yapacağı bildirildi. İmralı'ya giden heyet, saat 16.20'de Marina'ya geldi. Basın mensuplarına açıklama, Selahattin Demirtaş tarafından yapıldı.
 
BİLGİ NOTUNU DEMİRTAŞ OKUDU

''Bugün(dün) İmralı Adası'nda sayın Öcalan ile önemli toplantılarımızdan birini daha gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Bu toplantımızın da öncelikle hayırlı gelişmelere vesile olmasını yürekten temenni ediyoruz. Sayın Öcalan'ın basına ve kamuoyuna kısa bir mesajı var, şimdi onu paylaşmak istiyorum. Öncelikle kendisi tüm Türkiye toplumuna ve basın mensuplarına selam ve saygılarını iletiyor'' diyen Demirtaş, Öcalan'a ait olduğunu belirttiği notu, basın mensuplarına okudu. Notta, şu ifadelere yer verildi:
 
ÖCALAN'IN MECLİSE ÇAĞRI

''Mevcut Çözüm Süreci olumlu anlamda ilerleyerek devam ediyor. Hedefimiz tüm Türkiye'nin demokratikleşmesidir. Çabalarımız da bunun içindir. Bu amaca hizmet edecek çerçevede 21 Mart Nevroz kutlamasında bir çağrı yapmak üzere hazırlıklarımı sürdürüyorum. Hazırlayacağım bildiri, tarihi nitelikte bir çağrı olacaktır. Bu çağrı, çözümün askeri ve siyasi bütün ayaklarına dair doyurucu bilgiler içeriyor olacaktır. Silah meselesini de hızla ve zaman kaybetmeden bir tek can dahi yitirilmeden çözmek istiyorum. Bütün bunların pratikleşmesi için yüce bir iradeyi temsil eden parlamentonun ve siyasi partilerin sunacağı desteği çok değerli buluyorum. Geri çekilmenin hızla gerçekleşmesi ve barışın kalıcı hale gelmesi için ümit ediyorum ki parlamento da aynı hızla üzerine düşen tarihi misyonun gereğini yapacaktır. Süreç ilerledikçe kamuoyunu, kendi adıma daha detaylı şekilde bilgilendirmeyi umuyor herkese bir kez daha selam ve sevgilerimi iletiyorum.''
 
SORU ALMADILAR

Öcalan'ın mesajını okuyan Demirtaş, soruları yanıtlamayacaklarını söyleyerek, beraberindeki Buldan ve Önder ile birlikte aynı araçla Marina'dan ayrıldı.

HABERE YORUM KAT