1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Parlak Diyarbakır'ın fethini kutladı
Parlak Diyarbakır'ın fethini kutladı

Parlak Diyarbakır'ın fethini kutladı

Anadolu Gençlik Derneği(AGD) Konya Şube Başkanı Mehmet Parlak, Diyarbakır'ın fethi ile ilgili açıklama yaptı.

A+A-

Diyarbakır'ın İslam coğrafyasının gözbebeği olduğunu kaydeden Parlak, bu topraklarda Peygamber efendimizin müjdesinin izleri olduğunu belirtti.

Parlak'ın yaptığı açıklama şöyle: Bilindiği üzere Diyarbakır, Mekke'nin Fethi'nin üzerinden on yıl geçmeden İslam toprağı olmuş bir şehrimizdir. Diyarbakır, Hazreti Ömer (ra) döneminde,  İyaz bin Ganem komutasındaki İslam Ordusu tarafından fethedilmiştir. Bizans yönetiminde bulunan şehir beş aylık kuşatmanın ardından 27 Mayıs 639'da İslam toprağı haline gelmiştir.

Diyarbakır İslam coğrafyasının gözbebeği şehirlerinden biridir. Çünkü burada Efendimiz (sas)'in müjdesinin izleri vardır. Çünkü burada sahabilerin izleri vardır. Hendek Savaşı esnasında Efendimiz (sas)'in verdiği fetih müjdesi, Halife Hazreti Ömer bin Hattab'ın kutlu emri, Sahabe Halid bin Velid'in kılıcı ve Süleyman bin Halid'in şehadeti surları aşıp Diyarbakır'a ulaşmıştır.

Diyarbakır'ın Fethi Selçuklu Hükümdarı Sultan Alparslan'ın Anadolu'ya girişinden 432, Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Muhammed'in İstanbul'u fethinden 814 yıl önce gerçekleşmiştir. Bu fethin ardından 1375 yıl geçmiştir ve Diyarbakır'da, Diyarbakır'ın Ulu Cami'sinde 1375 yıldır ezanlar hiç susmamıştır. Diyarbakır'ın Fethi, Anadolu'nun İslamlaşması, İstanbul'un alınması ve İslam'ın Avrupa'ya taşınması yolunda çok önemli bir hamledir. Anadolu'nun İslamlaşmasını Diyarbakır'ın Fethinden başlatmayan resmi tarih tezi kabul edilebilir değildir. Anadolu'da ve Avrupa'da İslam tarihini bu bölgeden başlatmayan her söz eksiktir.

HABERE YORUM KAT