1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Parkormanda gençlik konseri düzenlendi
Parkormanda gençlik konseri düzenlendi

Parkormanda gençlik konseri düzenlendi

BDP Diyarbakır Gençlik Meclisi, yüzlerce gencin katılımı ile gerçekleştirdiği konserde Rojava devrimini selamlayıp PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünü talep etti.

A+A-

BDP Diyarbakır Gençlik Meclisi, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü ile anadilde eğitimin sağlanmasını talep etmek ve Rojava devrimini selamlamak amacıyla yüzlerce gencin katılım ile Parkorman'da konser düzenledi. Konser için hazırlanan platformun arkasına üzerinde "Ziman jiyan e ziman nasmane ye û rûmeta gelan e" yazılı pankart yer aldı. Konser alanının çeşitli yerlerine de "Karakollara ve barajlara karşı gençlik direnişte", "Sömürgeci uygulamalara son" ve "Uyuşturucu, fuhuş, asimilasyon, yozlaştırmaya, ajanlaştırma ve sömürgeci uygulamalara son" yazılı pankartlar asılırken, konser boyunca sık sık "Bijî serok Apo", "Bijî berxwadana Rojava" ve "Selam selam İmralı'ya bin selam" sloganları atıldı.

Konser saygı duruşu ile başlarken, saygı duruşunda gençler hep bir ağızdan "Çerxa şoreşê" marşını okudu. Konserin açılış konuşmasını BDP Diyarbakır Gençlik Meclisi üyesi Seher Orçu yaptı. Gençlerin toplumların geleceği olduğundan dolayın her zaman sistem tarafından hedef seçildiğini belirten Orçu, "Bugün Kürdistan'da Kürt gençleri üzerinde, fuhuş, ajanlık ve sömürü politikaları uygulanıyor. Bütün bu politikaları boşa çıkarmak için gençlerin bütün alanlarda mücadele vermesi gerekiyor. Sadece Kuzey Kürdistan'da değil, Kürdistan'ın dört parçasında bu politikalar uygulanmaktadır. Rojava'ya dönük saldırılarda bu anlayışın bir sonucudur. Bu saldırılara karşı YPG tarihi bir direniş sergilemiştir. Biz YGP'nin direnişini bu meydandan bir kez daha selamlıyor ve tekrarlıyoruz: Bijî berxwadana YPG" diye konuştu.

'Öcalan'ın özgürlük koşulları yaratılsın'

Kürt halkının çok tarihi bir süreçten geçtiğini belirten Orçu, bu tarihi süreçte gençliğe bulunduğu konumdan dolayı daha büyük sorumlulukların yüklendiğini belirtti. "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan tarafından başlatılan 'Demokratik kurtuluş ve özgür yaşam' hamlesi tarihi bir hamledir. Bu sürecin başarıya ulaşması için Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın özgürlük koşulları bir önce yaratılmalıdır" diyerek, bu süreçte AKP'nin herhangi bir adım atmaması karşısında gençlik olarak mücadelelerini yükselteceklerini ve AKP'yi adım atmaya zorlayacaklarını kaydetti.

Hükümet sürece samimi yaklaşmıyor
Dicle Üniversitesi Öğrenci Derneği adına açıklama Semra Aydın ise, PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından başlatılan sürece dikkat çekerek, hükümetin bu sürece samimi yaklaşmadığının altını çizdi. Dicle Üniversitesi'nde polislerin Özgür Gündem ve Azadiya Welat gazetesi stantlarına yönelik tutumunu sert bir dille kınayan Aydın, "DÜÖ-DER olarak 'Örgütlü gençlikle özgür geleceğe' şiarıyla başladığımız yolda üniversitelerde de örgütlenmemizi engelleyen hükümetin anti-demokratik uygulamalarına ve polisin faşizan tavrına karşı sessiz kalmayarak mücadelemizi yükselteceğiz" diye konuştu.

Coşkuyla başlayan konser, Koma Zaroken Defê, Koma Nujiyan, Hêlim Ömerî ve DÖÜ-DER Müzik Grubu sahne aldı. Konser sanatçılar tarafından seslendirilen eserler eşliğinde çekilen halaylar ile gece geç saatlere kadar devam etti.

HABERE YORUM KAT