1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Parklarına isimleri verilsin
Parklarına isimleri verilsin

Parklarına isimleri verilsin

Diyarbakır'da “Çözüm Süreci” ile birlikte, ilçe belediyelerince yapılan parklara verilen Kürtçe isimlerin onaylanması bekleniyor.

A+A-

Yurttaşlar, isimlerin onaylanmaması nedeniyle parkların önüne konulan “… Parkı” tabelalarını “Türkiye'nin ayıbı” olarak görüyor. Kayapınar Belediyesi Başkanvekili Mahmut Dağ, “Biz parklarımıza Kürtçe isimler vermeye devam edeceğiz. 'Çözüm Süreci' çerçevesinde bu parklarımızın isimlerinin önündeki engellerin kaldırılmasını bekliyoruz” dedi

Diyarbakır'da belediyelerin çeşitli tarihlerde yaptığı parklara verdiği ancak valilik, kaymakamlıklar ve mahkemelerin onaylamadığı Kürtçe isimlerin önündeki engellerin “Çözüm Süreci” ile birlikte kaldırılması bekleniyor.

İsimlerin onaylanmaması nedeniyle belediyelerce parkların girişlerine bırakılan ve üzerlerinde,  “… Parkı” ile “Bu parka falanca isim verilmiş olup, Diyarbakır Valiliği'nin kararıyla bu parkın ismi red edilmiştir” yazan tabelaların Türkiye'nin ayıbı olduğunu belirten yurttaşlar, süreçle birlikte parkların gerçek isimlerine kavuşmasını beklediklerini kaydetti.

“İsimler ülkeyi bölmez”

Halim Yavuz (36), parklara verilecek isimlerin kimseye zararının olmadığı gibi, ülkeyi bölmeyeceğini de belirterek, “Artık günümüz dünyasında bu tarz engellemeler çok saçma. Belediyelerce yapılan parklara Türkçe isimler de veriliyor. Buna kimsenin bir şey dediği yok. Ancak Kürtçe isimlerin onaylanmaması televizyonların Kürtçe yayın yaptığı, Kürtçe gazetelerin yayımlandığı ve başbakanının bölge illerine geldiğinde Kürtçe selamlama yaptığı Türkiye'de ayıp olarak nitelendirilebilecek bir durumdur” dedi.

Süreçle birlikte birçok olumlu gelişmenin yaşandığını vurgulayan Muhammed Batur (53) isimli yurttaş, “Bu kadar olumlu gelişmeler yaşanırken, parkların isimsiz kalması hoş karşılanacak bir durum değil. Süreçle birlikte bu isimlerin önündeki engellerin de kaldırılacağına inanıyoruz” diye konuştu.

“Halk olmaktan doğan haktır”

Parklara Kürtçe isimler verilmesinin ve Kürtlerin çocuklarına kendi dillerinde isim vermesinin Kürtlerin halk olmaktan doğan hakkının olduğunu vurgulayan Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği (Kürdi-Der) Genel Başkanı Sebahattin Gültekin ise, “Çözümden bahsedilirken bunlara da artık son verilmeli. Asimilasyon tamamen bitirilmeli ve Kürtlerin halk olmaktan doğan tüm hakları verilmeli. Artık bu gibi konuların konuşulmasına bile gerek kalmamalı” dedi.

“Kürtçe isim vermeye devam edeceğiz”

Konuya ilişkin Yenigün'e konuşan Kayapınar İlçe Belediyesi Başkanvekili Mahmut Dağ ise park isimleri ile ilgili henüz olumlu bir gelişmenin olmadığına dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Süreçle birlikte biz henüz konuyla ilgili bir girişimde bulunmadık. Ancak bu isimlerin önündeki engellerin eskiden beri olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Biz parklarımıza Kürtçe isimler vermeye devam edeceğiz. Bunlar 'Çözüm Süreci' içerisinde ufak-tefek konular ve isimlerin artık kabul edilmesini bekliyoruz.”

Yasaklı isimler

Diyarbakır'da isimleri onaylanmayan 20 park bulunuyor. 19'u Kayapınar, 1'i ise Yenişehir sınırları içerisinde bulunan parkların isimleri şöyle:

“Zembilroş, Laleş, Nefel, 33 Kurşun, Daraşin, Bezar, Ciwan, Sosin, Jiyanan Azad, Aşiti, Yek Gulan, Beybun, Şilan, Roşna, Roni, Rojbin, Rojda, Berfin, Roşan ve Merwani”

İki isim onay bekliyor

Öte yandan, Bağlar İlçe Belediyesi'nin de Mart ve Nisan aylarında başvurularını yaptığı Jiyan Kadın Semt Pazarı ve Gulan Parkı isimleri için, kaymakamlıktan cevap beklendiği öğrenildi.

HABERE YORUM KAT