1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Pardus 2013 görücüye çıktı
Pardus 2013 görücüye çıktı

Pardus 2013 görücüye çıktı

TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve "Ulusal İşletim Sistemi" olarak bilinen Pardus'un 2013 sürümü çıktı.

A+A-

Adını Anadolu Pars'ından (Pantherra Pardus Tulliana) alan ve Açık kaynak kod temel alınarak geliştirilen Pardus'un 2013 versiyonu bugün itibariyle çıktı.

TÜBİTAK tarafından geliştirilen Pardus, 2012 yılında TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) bünyesine taşınmıştı. Geçen sene yeni sürüm çıkarmayan Pardus, kendi paket sisteminde vazgeçerek DEBİAN temelli DEB paketine geçmişti. Bu geçişle birlikte Pardus'u geliştiren ekipten ayrılan yazılımcılar PARDUS-ANKA olarak yollarına devam etme kararı almıştı.

Pardus 2013 kurumsal olarak yayınlanan sürüm, kamu kurumları ve KOBİ'ler için kullanıma sunuldu. Ev kullanıcıları, yazılım merkezinden paket indirerek Pardus'u özelleştirebilecek. Pardus'un yeni sürümü, 32 bit ve 64 bit olarak KDE ve gnome masaüstü olarak kullanılabilecek.

FATİH projesi kapsamında okullarda kullanılacak akıllı tahtaların Pardus uyumlu olması çalışması sürdürülüyor. Yeni Pardus'la birlikte Pardus Danışma Hattı da kullanıma sunuldu. Pardus 2013, pardus'un web sitesinden indirilebilir.

 

(Veysi Buran - İLKHA)

HABERE YORUM KAT