1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Paralel kopyaya neşter geliyor
Paralel kopyaya neşter geliyor

Paralel kopyaya neşter geliyor

ÖSYM Başkanı Ali Demir: 2010 KPSS Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavları ile 2012 Adli Yargı sınavları için kopya iddiaları var. Suç duyurusu yaptık. Haksız kazanç sağlayan herkes cezasını çekecek.

A+A-

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Paralel Yapı'nın devlet içindeki kadrolaşmayı sağlamak için KPSS ve hakimlik ve savcılık sınavlarındaki soruları sızdırma olayına ilişkin geçmişe yönelik inceleme başlattı.

ÖSYM Başkanı Prof. Ali Demir, gerek 2010 KPSS gerekse 2012 adli yargı sınavlarına ilişkin savcılığın yeniden inceleme başlattığını belirterek, burada haksız kazanım elde edenlerin gerekli cezayı alacaklarını açıkladı. ÖSYM Başkanı Prof. Demir, ilk kez ÖSYM'nin sınavlarındaki kopya ile Paralel Yapı'yı suçladı. Demir şunları kaydetti:

O DÖNEMKİ YARGI GERİ ÇEVİRDİ

(2010 KPSS sınavında kopyaya ilişkin yürütülen soruşturmaya ilişkin) Bu konuda savcılıktan bize gelen her türlü talebi, kamuoyundan bize gelen her türlü ihbarı biz son derece ciddi, titiz olarak alıyoruz. İncelemelerimiz, sadece 2010 öncesiyle kalmayacak. 2010 sonrasındaki sınavlarımıza da yeniden kritik bir gözle bakacağız.

Savcılığın bazı sınavlarda, adayların ne kadar doğru, ne kadar yanlış yaptığı, hangi soruları doğru, hangilerini yanlış cevapladığına kadar tüm verileri talep etti. Diğer bazı sınavlarda da Türkiye, il ve bölge bazındaki değerlendirmeleri, adres esasına göre değerlendirmeleri, hepsini bizden talep etti. Biz de o verileri verdik, 2010 ağırlıklı olarak. Ama zaman içerisinde başka sınavlarda gündeme gelirse bunları da vermekten mutluluk duyarız.
ÖSYM'de sınavı değerlendirmeye yönelik hiçbir veri asla kaybolmaz. Tartışma konusu olan adayların soru kitapçıklarının da bir yerlerde muhafaza edildiğine inanıyorum.
2010 KPSS'de iptal edilen eğitim bilimleri sınavının yanı sıra genel kültür ve genel yetenek sınavında da kopya iddiaları var. Bu konuda savcının talep ettiği tüm verileri verdik. Orada takdir tamamen yargıya ait.

2012'deki adli yargı sınavında bir olağan dışılık tespit ettik ve sınavı ÖSYM geçersiz ilan etti. Fakat maalesef o günkü yargı bizim iptal kararımızı durdurdu. Yine pes etmedik. Burada 'olağan dışı bir durum söz konusu' dedik. Sonuçlarında olağandışı gelişme olan 50-60 aday hakkında da suç duyurusunda bulunduk. Bu taleplerimiz de o zamanki adli makamlar tarafından kabul edilmedi. Ancak biz Türkiye'nin son yaşadığı Paralel Yapı'yla mücadele ortamında, sınavın iptali konusunu yeniden gündeme getirdik ve yeniden suç duyurusunda bulunduk. Biz bu kararların doğru olmadığını bu adayların haksız kazanç sağladığını düşünüyoruz.

TÜM SINAVLARA İNCELEME

Talimat verdim. Bazı sınavlar öncelikli olmak üzere aynı sınavlara farklı zamanlarda girmiş ve olağandışı gelişmeler kaydetmiş olanlar incelenecek. Bazen bu belki yeniden sınava davet etme şeklinde olacak. Yasa buna müsaade etmektedir. Bazen de bunlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Haksız kazanım elde edenlerin mutlaka bunun cezasını görecek. Sağladıkları tüm kazanım geri alınacak.

2012 POLİS SINAVI İÇİN DE SORUŞTURMA

Ankara Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı, Polis Akademisi'nde 2012'de yapılan komiser yardımcılığı sınavına ilişkin soruşturma açtı. 2012'de gerçekleştirilen sınavdaki soruların, sınav öncesi elde edildiği iddiaları üzerine Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. İlk etapta söz konusu sınavın ele alınacağı soruşturmanın, elde edilecek sonuçlara göre genişletilebileceği öğrenildi.

HABERE YORUM KAT