Paralel din

Paralel din

Diyarbakır Ulu Camii İmamı Mehmet Sait Yaz, paralel devlet tartışmalarına, "Bu ortaya konulan yoksa paralel din midir?" diyerek yeni bir yorum getirdi.

A+A-
İslam âlemince 5'inci Haremi Şerif olarak kabul edilen Diyarbakır'daki Ulu Camii'nin İmamı Mehmet Sait Yaz, Cuma hutbesinde esti gürledi. Yaz, Müslümanlar üzerindeki baskı ve zulümlere gözlerini kapatan bazı Arap ülkelerinin Krallarına sert çıktı.
 
"5 MİLYON DOLAR VEREREK BİR AT ALIYOR AMA MÜSLÜMANI GÖRMÜYOR"
 
Müslümanların bulunduğu tüm ülkelerde savaşların hakim olduğunu dile getiren Yaz, özellikle bazı Arap ülkelerindeki kralların bu durum karşısında kendilerinden beklenenin aksi tavırlar içerisinde olmasının kabul edilebilir olmadığını söyledi. Körfez ülkelerinde Kralların bir yarış atı için 5 milyon dolarları gözden çıkardığını ifade eden Yaz, "Adam 5 milyon dolar vererek bir atı seyrediyor ve keyfine bakıyor. Ama yanı başındaki fakiri ve garibanı, mazlumu ve Müslümanı görmüyor. Tüm Müslüman aleminde savaş var. Hepsi yangın yerine dönmüş ama bunların umurunda değil. Siteler ayrıldı, dubleksler ayrıldı şimdi krallar ile fakirler oluştu. Bu kral dairelerinde oturanlar kimseyi görmüyorlar ki" dedi.
 
FEDA'YI KALDIRDIK SADECE 'KAR' KALDI
 
Tarihte azgınlığa ve fenalığa düşen kavimlerden örnekler veren İmam Yaz, Allah'ın bu kavimleri helak ettiğini hatırlattı. Günümüz dünyasında da bu durum karşısında Müslümanların gereken fedakarlığı göstermesi gerektiğini ifade eden Diyarbakır Ulu Camii İmamı Mehmet Sait Yaz, "Sözüne güvenilecek bir kişi bile kalmadı. Sabah camiler sabah namazında kimseyi göremez olduk. Aslında bunlar birer tufandır. Aynı kıbleye dönenler birbirini sevmiyorsa bu bir facia değil mi? fekadarlık yapmalı ancak biz Müslümanlar olarak 'feda'yı kaldırdık sadece 'Kar' kaldı. Eğer menfaatimiz yoksa kapısını çalıp kardeşimize bile gitmiyoruz artık." diye konuştu.
 
PARALEL DİN
 
Üstü kapalı hükumet-cemaat çekişmesinden söz eden Yaz, "Bu ortaya konulan yoksa paralel din midir? Biz paralel din diye bir şey mi ortaya koyduk yoksa? Biz dine karşı din öyle mi yaptık? Burada bir yanlışlık var. Kur-an bizi ayarlamalı biz bizi değil" diyerek Paralel devlet ifadesine yeni bir yorum eklemiş oldu.
 
"DÜNYADAKİ GELİŞMELER BİZİ İLGİLENDİRİR"
 
Ulu Cami'de Cuma namazını kılan Ak Parti Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç, İmam Yaz'ın hutbesinde doğru tespit ve değerlendirmelerde bulunduğunu dile getirdi.
 
Görüntü itibarıyla şu anda Müslüman ülkelerde bir savaş, bir kargaşa ve güvensizlik ortamının hakim olduğunu anlatan Altaç, "Bu bütün dünyayı olduğu gibi bizi de ilgilendiren bir durumdur. Müslüman ülkelerde daha huzur ve barış ortamının olması gerektiği kanaatindeyim. İmamızın bununla ilgili muhteşem bir değerlendirme yaptı. Dileğimiz bir an önce bu durumun daha olumlu ve barış ortamına çıkmasıdır" dedi.
 
"BİRBİRİMİZİ SEVİP SAHİP ÇIKMAMIZ LAZIM"
 
Din hassasiyetlerinin üst noktada olduğu bir ülkede yaşadıklarını hatırlatan Altaç, "Sosyal ilişkilerin çok dejenere olduğu, batıya özentili bir yaşam tarzına doğru bir gidişatın olduğunu görüyoruz. Temennimiz İslamiyet'in uzun dönemlerden beri hakim olduğu topraklarda yaşayan bireyler olarak, İslamiyet'in getirmiş olduğu birlik, dayanışma ve kardeşlik duygularının hakim olduğu ve birbirimizi seven sahip çıkan yardım eden vatandaşlar grubu olmazı gerektiğini düşünüyorum ki İmamımız da bunu anlattı. Genel itibarıyla ülkemizde hem huzur, hem kardeşlik ve güven ortamıyla ilgili bunları bekliyoruz. Ülkemiz son on yılda çok iyi verileri ortada her yönüyle ve bunun muhafazası için hepimizin elbirliği güç birliği yapmamız lazım.
 
"DİNİN AMACI BELLİDİR VE BUNU SİYASİ VEYA EKONOMİK BEKLENTİLERİNİZ İÇİN KULLANAMAZSINIZ"
 
İmam Yaz'ın 'Paralel Din' sözüyle ilgili olarak Ak Parti Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç şunları söyledi:
 
"İmamımız 'paralel din' derken ne amaçla söylediğini bilmiyorum ama şunu söyleyebilirim ki, din birdir Allah birdir, Resulü birdir, kitabı birdir. Farklı yerlere çekilmesi ve amaçlarla kullanılması doğru değildir. Dinin amacı bellidir. Bunu siyasi amaçlarınız veya ekonomik beklentileriniz için kullanamazsınız. Bu tamamen bireyin Allah'la ilişkisiyle alakalıdır. Bu anlamda bunun kullanmamız doğru değildir. Yüce Rabbimiz de bunu hiçbir şekilde kabul etmeyecektir.
 
Ak Parti sadece Türkiye için değil, bütün dünya barışı için gerekli, önemli bir partidir. Gelişmiş, küresel güç olarak kabul edilen ülkelerin hedefinin çirkin olmasının sebebi de gerek Ortadoğu gerekse Afrika'nın en ücra köşesinde insana sahip çıkmamızdan kaynaklıdır çünkü biz şuna inanıyoruz yaratılanı sevmek zorundayız. Dini, inancı, ırkı ne olursa olsun çünkü bir yaratan vardır. Nerede bir sorun varsa buna müdahale edilmesi gerekiyor ve felsefemiz budur. Bu anlamda da ülkemizde biz bunu 11 yılda çok ciddi manada sağladık. Yasal, anayasal, sosyal, ekonomik olarak bunu sağladık. Dünyada da bunu sağlamaya çalışıyoruz.
 
"DÜNYADA YÜKSELEN TÜM YARDIM ÇIĞLIKLARINDA İLK OLARAK TÜRKİYE VE BAŞBAKAN ERDOĞAN İSMİ GEÇİYOR"
 
Arakan'a da, Somali'ye de dünyanın her tarafına yetişmeye çalışıyoruz. Özellikle 2013 yılı içinde dünyada en çok yardım yapan ülkelerden biriyiz. Bu manada dünyada yükselen tüm yardım çığlıklarında ilk olarak Türkiye ve Başbakan Erdoğan ismi geçiyor. Türkiye'yi ve Başbakan'ı ilk olarak yardıma çağırıyorlar. İnsanların birlik ve beraberlikleri bu zorlukları aşmak içindir. Son gelinen durumda hem hükümetimize hem Sayın Başbakan'a güvenin daha da arttığını görüyoruz. Bu da bizim geleceğe daha çok umutvar bakmamızı da sağlamış oldu"
Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT