1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Paralel devlet Türkiye'de bir gerçektir
Paralel devlet Türkiye'de bir gerçektir

Paralel devlet Türkiye'de bir gerçektir

DİYARBAKIR- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 30 Mart'tan sonra Kürtler'in özerklik ilan edeceği yönünde söylentilerin olduğunu belirterek, “Bu halk birlikte yaşamayı seçtiği için, kardeşçe ama eşitçe yaşamayı seçtiği için bu ülke bölünmüyor” dedi.

A+A-
Partisinin Silvan'da düzenlenen mitingine katılan Demirtaş, demokratik bir yönetim inşa etmek için seçimlere girdiklerini söyledi. 30 Mart'tan sonra 2 belediyelerinin olacağını kaydeden Demirtaş, "Biri Silvan Belediyesi, diğeri Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi. 2 parlamentomuz olacak, biri Silvan parlamentosu, diğeri Amed parlamentosu" diye konuştu. 
 
Ankara'dan para talep etmediklerini, kenti, kendi kaynaklarıyla yönetebileceklerini dile getiren Demirtaş, buradaki bütçe ve kadroların bunun için yeterli olduğunu söyledi. 
 
Birilerinin halkı tahrik etmeye çalıştığını kaydeden Demirtaş, "Diyorlar ki, 30 Mart'tan sonra Kürtler özerklik ilan edecek. Kürtler ülkeyi bölecek, kaos çıkaracak, kavga çıkaracak, bakın burada bir kez daha söylüyorum. Bu halkın bu ülkeyi bölme gibi bir derdi olsaydı elli kere bölerdi. Bunu da kimse engelleyemezdi. Bu halk birlikte yaşamayı seçtiği için, kardeşçe ama eşitçe yaşamayı seçtiği için bu ülke bölünmüyor. Bu ülkeyi bölünmekten kurtaran AKP, MHP, CHP değil. Bu ülkeyi bölünmekten kurtaran ordusu, polisi değil halk bölünmek istemediği için ülke bölünmüyor. Halk öyle istediği için ülke bölünmüyor" ifadelerini kullandı. 
 
Ankara'dan bir şey beklemediklerini ifade eden Demirtaş, "Bundan sonrada beklemeyeceğiz. Kendimize güveneceğiz, bir birimize inanacağız. El ele verip sorunlarımızı öz gücümüzle çözeceğiz. Ankara'dan ne istiyorsunuz diyorlar. Ankara'dan bir tek şey istiyoruz. Gölge etme, başka ihsan da istemiyoruz sizden. Her yerde halk kendini yönetebilir. Karalarını verebilir, eğitimini yapabilir" dedi.
 
"PARALEL DEVLET TÜRKİYE'DE BİR GERÇEKTİR"
 
Başbakan her yerde paralel devletten şikayet ettiğini söyleyen Demirtaş, "Parelel devlet Türkiye'de bir gerçektir. Türkiye'de vardır. Bu güne kadar gizli gizli yasa dışı işler yapmıştır. Bunu biz biliyoruz. Nereden biliyoruz kontrgerilladan biliyoruz, JİTEM'den biliyoruz, Ergenekon'dan biliyoruz, paralel devlet, derin devlet hep var oldu bu ülkede, her zaman kirli işler, pis işler yaptı. Şimdi cemaat dedikleri yapıda, işte bu kirli işlere bulaşmış bir yapı olarak da karşımıza çıktı. Ama burada Başbakan bir şeyi unutuyor. Bu paralel dediğin kirli yapı, tam 11 yıldır senin can ciğer arkadaşların, ortaklarındır. Bunları da halktan saklayarak. bunları da unutturarak kurtulamazsın. 11 yılın hesabını ver önce, 11 yıl boyunca Fetullah Gülen'le beraber bu ülkeyi beraber yolmadınız mı, yapmadınız mı? 11 yıldır yaptıklarınızın altında eş başkan olarak Fetullah Gülen'in imzası yok mu? Ülkeyi anonim şirket gibi aranızda paylaştınız. 11 yıl boyunca her şey tıkırında, işler yolunda gidiyordu. Niye öküz daha ölmemişti, ortaklık bozulmamıştı. 
Şimdi öküz ölünce kavga başladı. Yoksa parelel devlet, derin devlet, AKP iktidarından Recep Tayyip Erdoğan'dan habersiz kurulmadı ki, beraber iş yaptınız, ne yaptıysanız, ne suç işlediyseniz, beraber yaptınız. 11 yıl boyunca hoca efendi, Pensilvanya'dan buna dualar göndermedi mi? Şimdi ortaklık bozuldu” dedi. 
 
“Seçimler çok önemli değil, koltuk çok önemli değil, bir seçim kazanırız, bir seçim kaybederiz bu çok mesele değil” diyen Demirtaş, “Halk hangi yana tercihini kullanıyorsa biz saygı duyarız. Eğer burada seçim kazanırsa, çalışmazsa, halka saygılı olmazsa kaybederiz. Bu çok önemli değil, önemli olan halkın gönlünü kazanmaktır. Bin tane belediyeden daha kıymetlidir halkın gönlü, bu nedenle arkadaşlarıma söylüyorum. Koltuktan çok halkın gönlüne önem verin. Siz öyle yaparsanız asla ve asla yenilmeyiz. Halkın değerleri bin tane belediyeden kıymetlidir. Halkımızın tek bir tırnağı, bin tane belediye başkanlığı koltuğundan kıymetlidir bunu asla aklınızdan çıkarmayacağız" şeklinde konuştu.
 
(İHY-YRT-ÖZ-Y)
 

HABERE YORUM KAT